Papír je stále v pozadí za igelitkami

Papír je stále v pozadí za igelitkami zdroj: SXC.hu

13. 11. 2011, 13:54 | Jiřina Nováková

stalo se 13. listopadu 2008 21. století

Že příroda žaluje a nedovede zpracovat tuny igelitek, které ji zatěžují a budou problémem na nejméně dalších sto let, je otřelé téma. Leč stále ještě často ignorované.

Není nad papír, který provází lidstvo již po několik tisíc let a ovlivňuje rozvoj společnosti . O tom nemůže být sporu. Prostřednictvím papíru se zachovala historie a kultura národa,  předávání zkušeností a vědomostí dalším generacím. Nepřemýšlíme nad tím, ale papír je vlastně skvostem a pokladem, dokladující zachováním cenných písemnictví.

Výroba papíru sahá hlubokou do historie světových dějin. V našich zemích vznikaly první ruční papírny na začátku 16. století. Nejznámější ruční papírna na Moravě vznikla ve Velkých Losinách. Ručně vyráběný papír byl mnohem levnější než pergamen, vyráběný nejčastěji z oslí kůže. Ručně vyráběný papír díky své relativně nízké ceně našel své místo i v chudších rodinách a nastal se žádaným artiklem pro hospodářství.

Ruční papír se vyráběl ze starých lněných a bavlněných hadrů, později se přidala sláma, piliny nebo staré, použité papíry. Nejdříve se látky vyčistily, roztřídily a nařezaly na malé kousky, které se následně nechaly několik týdnů máčet ve vodě, aby došlo k uvolnění vláken. Po dostatečném rozvolnění látky se hadry ručně roztloukaly a látková kaše se lila do forem ze dřeva, drátěného síta.

S vývojem civilizace se měnil i technologický postup výroby papíru. Zvyšující se poptávka po papíru vedla k rozvoji papírenského průmyslu a vzniku nových technik a postupů.

S blížím se časem Vánoc, se  výrobci vánočních přání a novoročenek  mohou předvést. Přání by měla mít prvky originality, nápadu, vkusu a estetiky.

Ještě že má papír stále své pevné místo ve společnosti, internet jeho funkci těžko adekvátně nahradil.

Témata: ekologie, papír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt