Plamenné kázání přerostlo v třináctinásobnou vraždu

Plamenné kázání přerostlo v třináctinásobnou vraždu zdroj: Adolf Liebscher

30. 7. 2010, 11:03 | Filip Martínek

stalo se 30. července 1419 starší

Praha – Už jsou to čtyři léta od chvíle, kdy byl u Bodamského jezera upálen mistr Jan Hus. Od té doby se objevovaly případy, kdy lidé drancovali kostely. V posledním měsíci navíc celou Prahu zmítají protesty, atmosféra je velice napjatá, bylo dokonce zatčeno několik lidí – stoupenců příjímání pod obojí způsobou.

Dnešní nedělní ráno začalo stejně jako jiné. Po snídani jsem odešel do chrámu Panny Marie Sněžné, kde měl kázání Jan Želivský, radikální husitský kněz, aspoň to o něm mnozí říkali. Nemohl jsem si nevšimnout, že několik lidí přišlo na kázání ozbrojeno.

Jan Želivský měl skutečně plamenné kázání, kterým dokázal rozzuřit celý dav, který mu zde bedlivě naslouchal. Spolu s davem jsem se vydal k chrámu sv. Štěpána, kam nás nechtěli vpustit, museli jsme vylomit dveře, abychom se vůbec dostali dovnitř chrámu. Zrovna se tu začínala sloužit mše a účastníkům bylo podáváno nejen tělo, ale krev Kristova.

Od sv. Štěpána jsme se přesunuli k radnici, kde dav jedním, velice mocným hlasem požadoval, aby byli propuštěni všichni vězňové, zatčeni kvůli přijímání podobojí. Purkmistr Jan Podivínský i konšelé to sveřepě odmítají a dav je čím dál tím více rozzuřený. Najednou, snad se stalo něco, co jsem nezaznamenal, se dav pohnul a mnoho mužů vtrhlo na radnici. Po chvíli se otevírají okna v patře a dvanáct lidí je vyhozeno ven. Kdo nezemřel při dopadu, je ubit těmi, kdo zůstali před radnicí. Davem se pomalu šíří zvěst o smrti třináctého muže, kdesi uvnitř radnice.

Témata: Husité, Jan Hus, vražda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 28. 2. 2020, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt