Plzeňský pivovar si nechal zapsat ochrannou známku Pilsner Bier

Plzeňský pivovar si nechal zapsat ochrannou známku Pilsner Bier zdroj: Amo.ostrava.cz

1. 3. 2012, 21:44 | Sylva Burgertová

stalo se 1. března 1858 19. stol.

Plzeň – Stalo se tak hlavně z důvodu rostoucí popularity pivovaru a stále většímu počtu neautorizovaných výrobků nesoucích označení „plzeňské pivo“. 

Již roku 1842, po uvaření prvního světlého piva si nechal pivovar zapsat ochranné značky, mezi nimiž byly i označení jako Měšťanské plzeňské, Plzeňský pravý zdroj či Prapramen. 

O šest let později nechala správa pivovaru v novinách uveřejnit inzerát upozorňující na originál piva „Plzeň“. Od dnešního dne však bude plzeňské pivo oficiálně známé jako Pilsner Bier.

První zmínka o existenci pivovaru v Plzni pochází z roku 1307, zhruba v 17. století patřilo pivovarnictví k nejvýnosnějším podnikům a v Plzni se nacházelo na 36 sladoven a 26 drobných měšťanských pivovarů. Roku 1837 se v Paříži uskutečnila mezinárodní výstava, při jejíž příležitosti byla zřízena ochutnávárna pro 300 osob, vyčerpalo se při ní na 1000hl plzeňského piva a pivovaru byla udělena nejvyšší cena Grand Prix.

První stavba pivovaru v Plzni potom začala v roce 1839 budováním pivovarských sklepů v pískovcovém podloží. A o 6 let později se Pilsner dostal do Prahy a lázeňských měst kde jej poprvé ochutnali zahraniční hosté.

Křištálová kouleVěštecká koule

I přes toto opatření konkurence stále bude napodobovat plzeňskou technologii a využívat dobré pověstí místního piva, v roce 1898 tedy správa přistoupí k dalšími kroku a nechá si zapsat novou známku Plzeňský prazdroj a Pilsner Urquell jako německou variantu. Každé osmé vypité pivo z desíti na celém světě bude Plzeňský ležák.

Zdroj: Ceskatelevize.cz

Témata: pivo, pivovar, podnikání, značka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Prosím někoho bystřejšího o

    Pavel, 3. 3. 2012 14:09

    Reagovat

    Prosím někoho bystřejšího o vysvětlení “Každé osmé vypité pivo z desíti ” Chápu každé osmé nebo jedno z desíti (jestli první, třetí nebo osmé myslím nehraje roli)

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt