Pojďme všichni manifestovat za mír, za vlast, za socialismus!

Pojďme všichni manifestovat za mír, za vlast, za socialismus! zdroj: Terryhoponozky.cz

29. 4. 2013, 10:20 | Jiřina Nováková

stalo se 29. dubna 1950 50. léta

Takový text hlásají všude na nárožích plakáty s červenomodrobílou a rudou vlajkou. „Ano, půjdeme všichni, jednotně a svorně,“ hlásají pražské  závody, úřady a školy. „Nikdo z nás nezůstane na 1. máje doma.“

Už jen hodiny dělí Prahu od chvíle, kdy normální a všední život se promění v mohutný příval radostného nadšení, kdy dlažba zaduní statisíci kroky a šeď ulic rozkvete zářivým jásotem rudých a červenomodrobílých barev. Tisíce písní, tisíce hesel zazní nad našimi hlavami.

Poslední přípravy jsou v plném proudu. Václavské náměstí se proměnilo v jedinou velkou dílnu. Dělníci stavějí  lešení, hbité ruce aranžérů dokončují poslední úpravu výkladních skříní, prodávající čistí rolety a skla. Na domech se objevují další a další vlajky, další portréty Lenina, Stalina a Gottwvalda. Zanedlouho snad nebude v žádném okně chybět májový znak, rudý a červenomodrobílý praporek nebo bílá holubice. Už teď je jich bezpočet.

Vždyť nejen 1. máj, ale i příprava a nástup tohoto významného svátku musí být radostný. O to se už postará mládež ze závodů a škol, o to se již  postarají naši umělci, kteří budou vystupovat na lidových veselicích a zábavách, aby 1. máj byl veselý a radostný, jako nikdy před tím.

Ať žije 1. máj, přehlídka síly pracujících celého světa, přehlídka bojovníků za světový mír. Právě slovo MÍR  je hlavním heslem májových oslav.

A v následujících dnech již Prahu nepoznáte. Rozkvete jako louka v létě a zazáří těmi nejkrásnějšími barvami. Budou to barvy radosti a štěstí, záře lidství a míru.

Zdroj: Rudé právo

Témata: 1. máj, mír, oslava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt