Polské vojsko začíná obsazovat Těšínsko

Polské vojsko začíná obsazovat Těšínsko zdroj: Wikipedia.org

2. 10. 2010, 8:49 | Jakub Hájek

stalo se 2. října 1938 ½ 20. stol.

Těšínsko – Jak jsme Vás již včera informovali, situace na Těšínku jest velmi napjatá. Po včerejším vyslovení souhlasu naší vlády s odstoupením Těšínka Polsku, se dnes dopoledne na tomto území objevila polské vojsko pod velením Władysława Bortnowského. Československá armáda, četnictvo a zaměstnanci celního úřadu opustili území již v noci.

Poláci z polského Těšína vítají svou armádu s nadšením a vyvěšují do oken polské vlajky. Někteří dokonce nemajíce polských praporů, vystřihli drze z těch československých modrý klín a použili je jako polské.

Češi z Českého Těšína jsou vystrašení a neví, co bude dál. Po zkušenostech z oboustranného násilí při sporech o Těšínsku v letech 1918 až 1920 tuší, že nový vládce Těšínska se nyní bude mstít za rozhodnutí mezinárodní komise z roku 1920, která ponechala asi polovinu historického Těšínska v Československé republice. Situaci budeme nadále sledovat.

Křištálová kouleVěštecká koule

A obavy se záhy naplní. Čeští lidé budou vyslýcháni kárnou skupinou, která přijede do obce z polského vnitrozemí. Ztýrají třináct občanů. Výkon exekuce bude tvrdý. Například stařec nikdy politicky neexponovaný bude zbit, protože se odmítne vystěhovat. Jiným bude ovinuta hlava československou vlajkou a přes ni surově zbiti.

Zdroj: Tyden.cz

Témata: Mnichov 1938

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt