Pomsta za Heydrichovu smrt: V Mauthausenu byli hromadně popraveni čeští vlastenci

Pomsta za Heydrichovu smrt: V Mauthausenu byli hromadně popraveni čeští vlastenci zdroj: CT24.cz

24. 10. 2012, 21:20 | Martina Sotáková

stalo se 24. října 1942 ½ 20. stol.

Mauthausen – Příbuzní parašutistů, kteří uskutečnili atentát na Heydricha dne 27. května 1942 a další vlastenci z řad domácího odboje byli po zradě parašutisty Karla Čurdy zatčeni a následně zvláštními transporty odesláni do Malé pevnosti v Terezíně.

Včera byli dovezeni na nádraží v Bohušovicích nad Ohří a naloženi do zvláštního vlaku č. 206 (Sonderzug no. 206) čítajícího 5 osobních vagónů III. třídy směr Mauthausen. 29. září a 5. října byli odsouzeni stanným soudem gestapa k trestu smrti za své nepřítomnosti.

Po poledni dorazil vlak do Prahy, kde k němu byl připojen vagón se skupinou českých Židů a politických vězňů a po půlnoci byl již na místě určení.  Kamenný hrad u Lince se začal stavět v létě 1938 jako koncentrační tábor III. kategorie, čili vyhlazovací, pro politické a kriminální zločince, do kterého jsou odesílani  i  občané protektorátu.

Na apelplatzu čekal na osazenstvo transportu sám velitel tábora Franz Ziereis. Poté byli  odvedeni do sprch, odkud je po půl hodině zkrvavené od bití dozorci vyváděli. Po celý dnešní den, konkrétně v čase 8:30 – 17:42 hod., se konala největší masová poprava v historii tábora.

První popravenou byla oční specialistka MUDr. Milada Frantová – Reimová, která spolu s manželem parašutistům pomáhala a také ošetřovala zraného Kubiše. Ve dřevem obklopeném koutě v tzv. bunkru byla postavena před přístroj určený údajně k měření výšky a pod touto záminkou střelena do týla.

Další popravenou byla Zdeňka Bočková, manželka divizního generála Bohumila Bočka. V
10.56 byla popravena také herečka Anna Letenská. Celkem bylo k poledni zastřeleno 135 žen. Vzhledem k tomu, že tato akce musela být ukončena do 18.00 hod, kdy se do tábora vracela pracovní komanda, na řadu přišli muži.

Prvním z popravených byl pražský soustružník Karel Olšanský pod číslem 1169. Poté Emil
Valčík, Josef Kolařík, Rudolf Kubiš, František Kubiš a Jan Valčík, který by dnes oslavil 62. narozeniny.

Každé dvě minuty bylo ranou do týla zastřeleno celkem 262 Čechů. Vrazi se nezastavili před ničím, popravena byla také čtrnáctiletá Jindřiška Nováková, která odvezla zakrvácený bicykl, na kterém odjížděl z místa atentátu Kubiš a patnáctiletí Miloslav Piskáček, Eva Faltová a Karel Svěrák.

Křištálová kouleVěštecká koule

Tato masová poprava bude narozdíl od Lidic a Ležáků přísně utajovaná. Ani jedna z obětí nepřežila, žádný z přítomných svědků nebude vypovídat. Mrtvým budou vylámány zlaté zuby, případně odebrány části těla vykazující nějakou anomálii, které poté poputují do německých ústavů a univerzit.

Zlato a cenné předměty budou odeslány přímo do Říšské banky, ženské vlasy budou odeslány v balících k hospodářskému zpracování. Těla budou spálena a jejich popel
vynesen v sudech a vysypán mimo tábor.

Jediným dokladem o této akci bude jmenný seznam s identifikačními čísly vězňů a tzv. Sterbeurkunde, úřední kartičky s oznámením o úmrtí. Ty obdrží pozůstalí se značným zpožděním.

Dne 26. ledna 1943 bude popraveno dalších 30 Čechů. Mezi nimi sokolský odbojář ing. Vladislav Čaloun, kapitán Karel Pavlík nebo spolupracovník skupiny Anthropoid Oldřich Frolík. Ženy budou pod záminkou sprchy rovnou popraveny v plynové komoře.

Jediný dosud přeživší ze skupiny parašutistů, vůdčí osobnost domácího sokolského odboje, František Pecháček, bude popraven v plynové komoře 3. února 1944.

V Mauthausenu zahyne více než čtyři tisíce Čechů. Část odsouzených bude nasazena na otrockou práci v kamenolomu na těžbu granitové rudy, kterou by měl architekt Albert Speer použít na přestavbu Vídně a Lince nebo na výstavbu podzemních továren.

Tábor bude rovněž sloužit k přímé likvidaci osob. Ti budou většinou ihned po příjezdu zahnáni do plynových komor. Samotný tábor Mauthausen se bude neustále rozšiřovat a stane se z něj jedem z největších komplexů pracovních táborů, k němuž budou patřit nejen kamenolomy, muniční továrny a doly, ale i zbrojovky a továrny na výrobu stíhacích letounů Messerschmitt Me 262.

22. prosince 1941 zde zemřel na následky mučení známý český herec a písničkář Karel Hašler. V letech 1941–1945 zde bude vězněn budoucí československý prezident Antonín Novotný.

5. května 1945 bude tábor Mauthausen osvobozen vojáky 41. průzkumné jednotky 11. americké obrněné divize.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz, www.protext.cz, www.literarky.cz, www.tyden.cz, cs.wikipedia.org

Témata: atentát, koncentrační tábor, Mauthausen, pomsta, poprava, Reinhard Heydrich

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt