Populace čápa bílého v Česku narůstá, může za to státní ochrana přírody

Populace čápa bílého v Česku narůstá, může za to státní ochrana přírody zdroj: Wikipedia.org

15. 2. 2012, 13:36 | Jiřina Nováková

stalo se 15. února 1988 80. léta

Osud čápů bílých je příkladem mnoha živočišných druhů, protože omezování jejich životního prostředí, zamoření pesticidy, lov a další ohrožení snižují  jejich populace.

Kritická situace je zejména v západních státech. V mnoha zemích chybějí čápi úplně, jinde se vyskytují velmi sporadicky. Ve Francii, Holandsku a ve Švýcarsku proto přikročili k umělému odchovu těchto ptáků.

O to více těší skutečnost, že hnízdící populace čápa bílého v českých zemích narůstá. Od roku 1934 se zvýšil počet párů v Čechách ze 18 zhruba na 340. Na Moravě ze 78 na více než 300. Příznivě se totiž promítla přísná opatření a postup orgánů státní ochrany přírody, které i do budoucna zaručují jejich ochranu, a tak zatím v ČSR není jejich populace vážně ohrožena.

Poněkud jiná je situace na Slovensku, kde proti roku 1934 poklesl počet párů čápa bílého o více než polovinu, na něco málo přes 1000. Navíc zhruba dvě třetiny z nich hnízdí na sloupech elektrického vedení. Proto slovenští ornitologové a Slovenský svaz ochránců přírody vedle těchto sloupů zřizují betonové s železnými podstavci, na které jsou hnízda přemisťována.

Rudé právo, 15. 2. 1988, str. 4

Zdroj: Rudé právo – Archiv. ucl. cas. cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 26. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zlata

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt