Poštovní novinka: revoluce v korespondenci?

Poštovní novinka: revoluce v korespondenci? zdroj: infofila.cz

22. 9. 2010, 11:02 | Matěj Malecha

stalo se 22. září 1869 19. stol.

Vídeň/Praha – Dnešním dnem počínaje v provoz jest uveden nový způsob poštovní korespondence. Zlepšovák tento vyznačuje se svou nízkou cennou. Novinka nese název korespondenční lístek. Princip jest prostinký – korespodenční lístek je karta tvaru obdélníka o rozěrech 122 milimetrů do šíře a 85 milimetrů na výši. Jedna strana určena jest ku psaní vzkazu, druhá pak k určení adresáta. Nevýhodou může být nediskrétnost, ta však vykompenzována nižší cenou lístku, zpočátku dva krejcary za jeden.

Tento způsob pošty jest světovým unikátem, neboť Rakousko-Uhersko jest první na světě, kde se tato služba uchytila. Objevují se zprávy, že týž pokus byl učiněn i v Novém světě či v Německu, ale nezdarem končily tamnější snahy.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po spuštění se tento systém korespondenčních lístku uchytil i v mnoha dalších Evropských zemích a přetrval až dodnes. Taktéž koresponďáky položili základ dnešním pohlednicím.

V současné době již tento způsob ustoupil jiným druhům komunikace, převážné využití dnes spočívá k zasílání odpovědí do rozličných soutěží.

Zdroj: ct24.cz, financninoviny.cz

Témata: korespondence, pošta

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 25. 2. 2020, včera měl(a) svátek Matěj

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt