Pražské jaro zahájeno: Hudbou ke sbratření mezi národy

Pražské jaro zahájeno: Hudbou ke sbratření mezi národy zdroj: iDnes.cz

13. 5. 2012, 22:29 | Jiřina Nováková

stalo se 13. května 1971 70. léta

Praha – V době, kdy parky a zahrady našeho hlavního města jsou v plném květu, budou po čtyřiadvacet dní na mnoha místech Prahy vlát blankytně modré prapory se symbolem festivalu. Velký svátek naší kultury, mezinárodní hudební festival Pražské jaro, začíná.

Stovky umělců z mnoha zemí světa vystoupí na koncertních pódiích, aby tak z  Prahy poslaly poselství míru a ušlechtilých ideálů lidstva v řeči všem přijatelné, v řeči hudební.

Šestadvacátý ročník festivalu byl oficiálně zahájen slavnostním projevem ministra kultury ČSR dr. M. Brůžka, který řekl: „Letošnímu Pražskému jaru přikládáme zvláštní význam a důležitost proto, že je zahajujeme takřka v předvečer XIV. sjezdu KSČ a oslav 50. výročí vzniku KSČ. Festival se svou dramaturgií, výběrem pozvaných umělců a hostů přihlásil k těmto významným událostem.“ Zdůraznil pak, že hlavním ideovým krédem Pražských jar se stala internacionální myšlenka a sbližování národů pomocí hudby, která zpřístupňuje nejlepší hodnoty hudební kultury širokým vrstvám.

Tato slova skvěle korespondovala s prvním koncertem v přeplněné Smetanově síni v Praze a sváteční náladou. Cyklus symfonických básní Má vlast ve vynikajícím provedení České filharmonie vyslechli čestní hosté, včetně sovětského velvyslance  Červoněnka.

Celková atmosféra přispěla k  důstojnému zahájení hudebního svátku Pražského jara.

Rudé právo, 13. května 1971,  str. 1

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: festival, hudba, pražské jaro

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt