Pražské povstání je u konce, Němci podepsali kapitulaci

Pražské povstání je u konce, Němci podepsali kapitulaci zdroj: Wikipedia.org

8. 5. 2011, 13:52 | Jiřina Nováková

stalo se 8. května 1945 ½ 20. stol.

Praha – Pražané prosí o pomoc…

Dnes, v brzkých ranních hodinách, začal neúprosný a mohutný útok na Prahu za použití tanků a pěchoty. Nejsilnější, nejbrutálnější ze všech předchozích dnů.

Začaly prudké boje

Nikde ani nejmenší záblesk naděje na nějakou pomoc. Po celé Praze zněla střelba, bojovalo se na barikádách . Projevil se nedostatek zbraní i munice. Během několika hodin zažilo naše hlavní město hrozný masakr na nevinných českých lidech. Z předměstí ohlašovali, že Němci provozují strašná zvěrstva na obyvatelstvu. Muže střílejí, ženy a děti posazují na tanky a takto najíždějí na barikády.

Je skutečně mnoho ztrát na životech našich lidí, mnoho materiálních škod. Od rána hořela Staroměstská radnice, její novogotické křídlo muselo být po ukončení bojů strženo.

Bombardéry byly nad Prahou v plné činnosti a naše protesty u Červeného kříže a u generála Toussainta byly marné. Do Prahy přijely sice tři anglické tanky Ale jinak se o osud Prahy dále nestarali.

Kapitulace podepsána

V dopoledních hodinách probíhala jednání mezi ČNR a zástupci německé armády. Výsledkem bylo, že v pozdních odpoledních hodinách byly zastaveny boje, jednotky Wehrmachtu podepsaly kapitulaci a stáhli se konečně z  Prahy.

Prahu na základě této dohody opustily správní, soudní, policejní a jiné okupační úřady a někteří němečtí civilisté.

Příslušníci jednotek Waffen SS se však této dohodě nepodřídili a pod velením SS-Gruppenführera Carla von Pücklera, který byl velitelem jednotek Waffen–SS na území protektorátu, pokračovali v boji.

Od ještě většího krveprolévání a ničení zachránil Prahu nečekaný zásah dobře vyzbrojených Vlasovců, padlo jich přes tři sta. A taky hlavně skutečnost, že Němci měli jen jeden zájem, dostat se do amerického zajetí.

Válka skončila

I když ještě před pár hodinami lidé trpěli a umírali, teď je možné říct – válka v Evropě skončila. Slzy kanoucí utrpením se proměnily v slzy velké naděje a štěstí.

Křištálová kouleVěštecká koule

Následující den, 9. května 1945 v časných ranních hodinách, vjedou  do Prahy první sovětské tanky 1. ukrajinského frontu maršála Koněva.  Začnou střety mezi jednotkami Rudé armády a poslední částí německých vojsk.

Praha stále nebude bezpečná a očistěna od fanatických odstřelovačů, kteří se zabarikádují ve vyšších patrech budov ve střechách a budou střílet  sovětské vojáky i české civilisty v ulicích.

Všechny tyto krutosti postupně ustanou. Pražané budou nadšeně vítat  Rudou armádu s kyticemi šeříku s tou nejpodmanivější vůní. Vůní svobody.

Témata: druhá světová válka, kapitulace, povstání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 19. 9. 2019, včera měl(a) svátek Kryštof

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt