Předseda nejvyššího soudu je proti obnovení trestu smrti

Předseda nejvyššího soudu je proti obnovení trestu smrti zdroj: Ceskatelevize.cz

25. 2. 2013, 10:29 | Michal Karas

stalo se 25. února 1994 90. léta

Brno – Trest smrti nelze za současného právního stavu znovu zavést, řekl včera předseda Nejvyššího soudu Otakar Motejl. Česká republika jako signatář Evropské úmluvy lidských práv na sebe totiž vzala mimo jiné závazek, že nikdo nebude smrtí trestán.

Obnovení absolutního trestu by si podle Motejla vynutilo i změnu v Listině základních práv a svobod, která tento druh trestu rovněž vylučuje. Úprava by se tak nepřímo týkala také ústavy, neboť ta se na listinu odvolává. Samotnou legislativní úpravu, která by trest smrti znovu zavedla, by musel schválit parlament.

Po technické stránce by to podle Motejla nebylo příliš složité, ale zřejmě by se tím velmi zkomplikovalo postavení České republiky v Radě Evropy.

[poll id=”92″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Otakar Motejl bude předsedou Nejvyššího soudu ČR do roku 1998. V témže roce bude jmenován ministrem spravedlnosti. 18. prosince 2000 bude zvolen prvním veřejným ochráncem práv (ombudsman). Roku 2006 je znovuzvolen Poslaneckou sněmovnou do tohoto úřadu na dalších šest let.

Zemře náhle po krátké nemoci 9. května 2010 ve Fakultní nemocnici Brno.

Zdroj: MF Dnes, 25. únor 1994

Témata: Otakar Motejl, soud, trest smrti

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • A co to dítě

    Bárnet Miroslav, 28. 3. 2013 9:25

    Reagovat

    A co to dítě nebo osoba která je zavražděna to je humání když mu nějaké prase vezme život,,lidi proberte se pokud jsou usvědčující dukazi tak se není očem bavit,takovej člověk nemá právo ani na obhajobu

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt