Prezident přijal demisi odstoupivších ministrů, komunisté oslavují

Prezident přijal demisi odstoupivších ministrů, komunisté oslavují zdroj: CT24.cz

25. 2. 2011, 12:10 | Jiřina Nováková

stalo se 25. února 1948 ½ 20. stol.

Praha – V tento den je na Václavském náměsti v Praze již od rána nebývale rušno. Komunisté připravují velkou demonstraci,  která by se měla v případě presidentova odporu přesunout na Hradčany.

Atmosféra je napjatá k prasknutí. V pohotovosti je šest tisíc ozbrojených členů Lidových milicí. Vše je připraveno v případě potřeby zasáhnout.

V neklidném odpoledním čase, v 16.30 hod., president Beneš krátce jedná s Klementem Gottwaldem. Oznamuje mu, že přijímá demisi ministrů a souhlasí s doplněním vlády podle Gottwaldova návrhu. Klement  Gottwald uvědomuje vedení KSČ a odjíždí oznámit událost davu na Václavském náměstí.

Projev Klementa Gottwalda  na Václavském náměstí

„Právě se vracím z Hradu od presidenta republiky. Dnes ráno jsem panu presidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili dne 20. února tohoto roku.  A současně jsem panu presidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována.

Mohu vám sdělit, že pan president všechny mé návrhy, přesně tak, jak byly podány, přijal.“

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Ve večerních hodinách se koná přehlídka Lidových milicí a útvarů pohraniční stráže. Jediným viditelným odporem proti komunistickému postupu je demonstrace – pochod asi pěti tisíc vysokoškoláků, učitelů a novinářů.  I přes odpor Lidových milicí se jim podařilo projít na Pražský hrad. President je nepřijal.

Křištálová kouleVěštecká koule

Mnoho demostrujících studentů  bude  pozatýkáno, uvězněno, mnozí pak  budou muset opustit školy.

Objeví se rozdílné pohledy na události Února 1948 :

Mnozí komunisté jednali protizákonně, v rozporu s ústavou, za použití hrozby zásahu ozbrojených sil, manipulovali veřejným míněním k prosazení svých osobních zájmů.  President Beneš přijal demisi ministrů pod nátlakem.

Převzetí moci nebylo převratem, ale dílem obratného jednání komunistů v rámci platných zákonů. Podpora armády, policie a dělníků byla výrazem jejich svobodné vůle.

Ve skutečnosti se nejednalo o státní převrat, ale jen o formální završení dlouhodobého procesu, řízeného z větší části ze Sovětského svazu.

Vládní krize  jen všechno urychlila, přičemž k převzetí státu by později stejně došlo.

Zdroj: Wikipedia.org, Totalita.cz (audio)

Témata: Klement Gottwald, komunismus, ministr, prezident

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Mám dotaz, oni ti

    L.P., 25. 2. 2013 21:01

    Reagovat

    Mám dotaz, oni ti ministři podávali demisi pod komunistickými bodáky?

Sobota 17. 4. 2021, včera měl(a) svátek Irena

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt