Primátor Bém dobyl Everest

Primátor Bém dobyl Everest zdroj: Expedice Everest

18. 5. 2010, 8:03 | Jakub Hájek

stalo se 18. května 2007 21. století

Káthmándú – Pražský primátor Pavel Bém (ODS) zdolal Mount Everest. Dnes časně ráno dosáhl vrcholu nejvyšší hory světa a stal se tak desátým Čechem, který se mohl rozhlédnout z nejvyššího bodu na planetě. Bém doprovázený dvěma šerpy by měl podle očekávání sestoupit do základního tábora již během zítřka.

Bém stanul na vrcholu přesně v 06:42 středoevropského letního času. S primátorem se pokoušela telefonicky spojit jeho konzultantka Martina Jírovcová. V silném větru jí primátor sdělil alespoň to, že jsou všichni živí. Většinu výstupu zvládl bez kyslíku, od Jižního sedla (8 000 m n. m.) už však kyslík využil, z časových důvodů. Pavel Bém ale nemá zdaleka všechno za sebou. Nyní jej čeká nejtěžší část výpravy, dvoudenní sestup do základního tábora, který je podle názorů zkušených horolezců nejriskantnější.

Horolezectví patří mezi primátorovy záliby. Zdoláním nejvyššího vrcholu světa si chtěl splnit svůj klukovský sen. V posledních letech se snaží o dokončení horolezeckého programu Seven Summits (Sedm vrcholů), který předpokládá zdolání nejvyšších vrcholů všech kontinentů.

Zdroj: Lidovky.cz, iDnes.cz

Témata: horolezectví

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt