Připomeňte si události roku 1990 ve fotografiích

Připomeňte si události roku 1990 ve fotografiích zdroj: Neaktuality.cz

31. 12. 2010, 12:00 | Václav Bešťák

stalo se 31. prosince 1990 90. léta

Praha – Přesně za dvanáct hodin začneme za datem psát místo roku 1990 rok 1991. Pojďte si tedy rok 1990 postupně zrekapitulovat, neboť nám toho hodně vzal, ale především hodně dal.

Byl to pestrý rok, ve kterém prezident Václav Havel vyhlásil svojí první amnestii, prezidentem SSSR se stal Michail Gorbačov, na oběžnou dráhu Země byl vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled, konaly se první svobodné volby a vzniklo ministerstvo životního prostředí.

Přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 1991 a věříme, že k nám i nadále zachováte přízeň.

[poll id=”30″]

Významné události roku 1990

1. ledna – Došlo k oficiálnímu přejmenování města Gottwaldov na původní Zlín. Za tímto počinem stál Albert Černý, člen Občanského fóra Zlín. Po dlouhém vyjednávání úředníci ministerstva vnitra přistoupili na jeho návrh. Den na to, 2. ledna, se do Zlína vrátil Tomáš Baťa.

Gottwaldov – Zlín

1. ledna – Prezident Václav Havel vyhlásil amnestii. Ta prominula většinu trestů, která byla udělena za předchozího režimu. Celkem tak bylo propuštěno přes 23 000 vězňů a několika tisícům dalších byl trest zkrácen. Tento Havlův čin se stal častým terčem kritiky.

15. března – Vůbec prvním prezidentem SSSR se stal Michail Sergejevič Gorbačov. Nechal se slyšet, že plánuje velké změny – chce zlepšit fungování socialismu a chce přispět k ukončení studené války.

Michail Sergejevič Gorbačov

29. března – Z Československé socialistické republiky se stala Československá federativní republika. Aby se vyřešil – především formálně – problém s gramatickým psaním Československa, stát byl přejmenován na Českou a Slovenskou Federativní Republiku, a to 23. dubna.

14. května – K velkým změnám došlo v Československé televizi. Krom toho, že hlavní zpravodajská relace Televizní noviny se přejmenovala na Deník ČST, započalo také vysílání třetího programu – OK3 (Otevřený kanál 3). Vysílání této stanice frekvenčně překrylo vysílání z Moskvy.

ČST OK3 – logo

18. května – Světový rychlostní rekord překonal francouzský vysokorychlostní vlak TGV. Jednotka TGV325 čítající 5 vagonů (dva sloužily jako laboratoř pro vyhodnocování výsledků a jeden jako vůz pro novináře) dosáhla neuvěřitelné rychlosti 515,3 km/h, a to na klesání do údolí řeky Loir.

TGV 325

25. dubna – Americkým raketoplánem Discovery byl na oběžnou dráhu Země vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled, a to do výšky asi 600 km. Díky tomuto dalekohledu bychom měli získávat fotografie vesmíru neovlivněné zemskou atmosférou. Fotografie vesmírných těles pořízené tímto přístrojem by měly být kvalitní a ostré. Svou misi pravděpodobně zakončí až v roce 2013.

Hubbleův vesmírný dalekohled, Hubbleův teleskop

2. června – Uprostřed zaplněného Staroměstského náměstí vybuchla v 16.00 amatérsky vyrobená bomba. Šlo o půl metru dlouho tyč naplněnou střelným prachem. Jen náhodou při tomto incidentu nikdo nepřišel o život, zraněno bylo 15 lidí. Policie po pachateli stále pátrá.

Výbuch na Staroměstském náměstí, bomba

8. – 9. června – Proběhly první svobodné volby! A hned dvoje – Volby do Sněmovny lidu Federálního shromáždění a Volby do Sněmovny národů Federálního shromáždění. V prvních zmiňovaných vyhrálo hnutí Občanské fórum s 53 % hlasů, na druhém místě pak překvapivě Komunistická strana Československa s 13 % všech hlasů. První příčku druhých zmíněných voleb vyhrálo opět Občanské fórum s 50 % hlasů.

Volby 1990, Občanské fórum

5. července – Václav Havel byl Federálním shromážděním ČSFR zvolen prezidentem České a Slovenské Federativní Republiky.

Václav Havel – prezident ČSFR, 1990

25. srpna – Tragická železniční nehoda, která si vyžádala 14 mrtvých, se stala nedaleko obce Spálov. Osobní motorový vlak na trase z Železného Brodu do Tanvaldu zde narazil do protijedoucího nákladního vlaku. Práci záchranářům zkomplikoval nejen požár, jenž po nehodě vypukl, ale také nepřístupný skalnatý terén, ve kterém k nehodě došlo.

Železniční nehoda Spálov 1990

29. října – Vzniklo ministerstvo životního prostředí. Jeho činnost si až do té doby dělilo ministerstvo kultury a ministerstvo vnitra. Ten den byla vyhlášená také nová chráněná krajinná oblast – Litovelské Pomoraví.

Zdroj: Wikipedia.org, ČT24.cz, Ceskenoviny.cz

Témata: Hubbleův teleskop

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt