Prohlášení vlády ČSR k tragickému činu Jana Palacha

Prohlášení vlády ČSR k tragickému činu Jana Palacha zdroj: CT24.cz

18. 1. 2012, 8:59 | Jakub Hájek

stalo se 18. ledna 1969 60. léta

Praha – V Praze se včera odpoledne konala mimořádná plenární schůze vlády České socialistické republiky, kterou řídil její předseda Ing. S. Rázl. Zabývala se tragickým případem studenta pražské filosofické fakulty Jana Palacha a obrací se k veřejnosti s následujícím prohlášením:

Vláda České socialistické republiky přijala s hlubokým pohnutím zprávu o tragickém činu studenta filosofické fakulty University Karlovy v Praze J. Palacha, který si 16. ledna 1969 v odpoledních hodinách způsobil smrtelné popáleniny tím, že na sobě zapálil oděv politý hořlavinou. V dopise, který byl u něho nalezen, uvedl, že tímto činem chce vyslovit nesouhlas s rozšiřováním Zpráv a s cenzurou.

Vláda České socialistické republiky bolestně pociťuje tuto událost a smutný osud mladého člověka. Vláda přijímá tento čin o to tíživěji, že skutek J. Palacha skončil pro něho i jím nezamýšlenými a nepředvídanými následky, jak sdělil své ošetřující lékařce. Došlo k němu ve dnech, kdy se postupně začala uklidňovat rozbouřená hladina našeho politického života a kdy se úsilí vlády koncentruje na překonání obtížné politické, sociální a ekonomické situace.

Vláda vysoce hodnotí lásku mládeže k rodné zemi, je však přesvědčena, že existují zcela jiné a reálné cesty a prostředky, které povedou k lepšímu zítřku naší republiky. Budou však vyžadovat trpělivého a pozitivního úsilí, které vláda považuje za nejlepší projev opravdového vlasteneckého uvědomění a občanské statečnosti. S plným vědomím odpovědnosti vybízí mládež a zejména studenty k rozvaze, usilovnému studiu a aktivní účasti ve veřejném životě, pro niž je rozhodnuta vytvářet potřebné podmínky.

Vláda připravuje svůj program tak, aby vyjadřoval nejlepší tradice českého národa, odpovídal našim potřebám a možnostem a ukázal reálná východiska ze současné vnitropolitické situace. Je přesvědčena, že najde i u mladé generace pochopení a podporu ve svém úsilí o blaho a rozkvět republiky a naplnění její svrchovanosti.

Rudé právo, 18. 1. 1969, str. 1 a 7

Zdroj: Archív Rudého Práva –archiv.ucl.cas.cz

Témata: Jan Palach, komunismus, protest, upálení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 25. 1. 2020, včera měl(a) svátek Milena

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt