První český král byl dnes korunován na Pražském hradě

První český král byl dnes korunován na Pražském hradě zdroj: Atanova-zasuvka.blog.cz

15. 6. 2011, 15:42 | Michal Beneš

stalo se 15. června 1086 starší

Praha – Pražský hrad dnes mohl dozajista sledovati jednu z událostí české historie, která se do ní zapíše nesmazatelně. Vratislav II., donedávna český kníže z rodu Přemyslovců, byl v dnešním dni korunován na krále českého a to arcibiskupem trevírským Egilbertem.

Koruna jako dar od císaře Svaté říše římské

Královský titul byl Vratislavovi udělen císařem Svaté říše římské, Jindřichem IV., jako dar za spolupráci ve válkách, které Svatá říše římská často s někým vede. Nejdříve Vratislavovi dal za odměnu titul markraběte saského východní marky, kdy Vratislav II. spravoval Lužice a Míšeňsko, později mu Jindřich tento tiutl “vyměnil” za titul markraběte bavorské východní marky, čímž je země Rakousko.

V dubnu tohoto roku pak Jindřich IV. věnoval našemu králi královský titul, bohužel nedědičný, ale navíc byl zbaven povinných poplatků. Slavnostní korunovace Vratislava II. a jeho manželky Svatavy, se konala až dnes. Našemu novopečenému králi byl poté darován Kodex vyšehradský, jako „korunovační dar“.

Křištálová kouleVěštecká koule

Na další královský titul si budou muset České země počkat až do vlády Přemysla Otakara I., kdy dostane Přemysl na základě Zlaté buly sicilské už ale dědičný královský titul.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: korunovace, král

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 23. 9. 2020, včera měl(a) svátek Darina

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt