První pražské metro bylo slavnostně otevřeno

První pražské metro bylo slavnostně otevřeno zdroj: CT24.cz

9. 5. 2012, 20:35 | Michal Karas

stalo se 9. května 1974 70. léta

Praha, ČSSR – Byl otevřen první úsek podzemní dráhy v našem krásném hlavním městě. Jedná se o trasu Kačerov–Sokolovská.

Myšlenka na výstavbu podzemní dráhy v Praze byla již z konce 19. století, první plány se objevily v době první republiky, tehdy je ale přerušila válka. O stavbě dráhy rozhodla vláda v červnu 1965 a o půl roku později byly zahájeny přípravné stavební práce v Opletalově ulici.

Samotné hloubení stanic bylo zahájeno v lednu 1966. Souběžně s ním se stavěl a stále se ještě staví most Klementa Gottwalda, jehož tubusem metro projíždí, a vzniklo rovněž depo na Kačerově. Metro se začalo budovat roku 1969. Nová trasa C má devět stanic a měří 6.6 km.

Plán stanic metra

Díky této převratné změně přestávají jezdit tramvaje na Pankrác a Budějovickou. Je také zaveden jednotný tarif v celé síti (jedna koruna za jednu jízdu bez přestupu) a z MHD zmizí po téměř sto letech průvodčí.

[poll id=”67″]

Křištálová kouleVěštecká koule

V roce 2012 bude mít pražské metro 3 linky, 57 stanic a bude měřit 59,4 km.

Zdroj: CT24.cz, Wikipedia.org

Témata: doprava, metro, otevření

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt