Rakouská vojska rozprášena u Wagramu

Rakouská vojska rozprášena u Wagramu zdroj: Wikipedia.org

6. 7. 2012, 11:04 | Tadeáš Sedláček

stalo se 6. července 1809 19. stol.

Wagram – Dnes definitivně skončila od včerejšího dne táhnoucí se bitva armád našeho císaře s francouzským.

Krátce připomeňme, co všechno k wagramskému střetu vedlo.

Poté, co se definitivní vítěz Velké francouzské revoluce, Napoleon Bonaparte, nechal korunovat před pěti lety císařem (dosud máme všichni v živé paměti onen pro církev ponižující akt, kdy Napoleon vyjmul korunu z rukou papeže Pia VII. a korunu si na hlavu posadil sám), některé evropské státy vytvořili další protifrancouzskou koalici. Jednalo o Spojené království, Švédsko, Rakousko a Rusko. Až na ostrovní říši byly všechny státy postupně poraženy.

Ale právě našemu milostivému císaři, Františku I., se podmínky míru přestaly líbit, a tak letos 9. dubna vpadl se svou armádou do Bavorska. Avšak samotný střet proběhl ve dnech 21.-22. května u Aspernu nedaleko Vídně. Napoleon z něj vyšel poprvé jako poražený.

Napoleon se stáhl na ostrov Lobau a shromažďoval síly k odvetnému útoku. Včera časně ráno překročila téměř dvousettisícová armáda Dunaj a předsunuté jednotky zahnaly naší armádu k Wagramu. Útok francouzské armády započal ve večerních hodinách, naši generálové (zejména arcivévoda Karel Ludvík) jej však bez problémů odrazili.

Dnes ráno útočné operace pokračovaly, tentokrát i na rakouské straně. Zatímco Francouzi útočili již od časných ranních hodin, Rakušané útok opětovali až v osm hodin. Téměř ihned se však dostavil úspěch, linie byla proražena, rakouská armáda tak chvílemi ohrožovala týl francouzské armády, Napoleonovi dokonce hrozilo obklíčení.

Doteď není jasné, co naše armády následně udělaly špatně. Jisté však je, že poté nastala smršť. Napoleon vyslal do boje čerstvě povolané zálohy kavalerie. Útok započal za nepřetržité smršti francouzského dělostřelectva a dvaceti šesti pěších praporů.

U Wagramu tedy naše vojska prohrála. Nyní se stahují k jihomoravskému Znojmu. Napoleon znovu demonstroval svou sílu – vždyť i v době, kdy jeho nejlepší jednotky válčí ve Španělsku, dokázal ve střední Evropě zvítězit.

Křištálová kouleVěštecká koule

Francouzi rozpoutají ještě jednu bitvu, a to právě o Znojmo. Bitvu znovu vyhrají a s Rakušany podepíšou Znojemský mír. Ten bude pro Rakousko velice nelítostný – ztratí přes 80 tisíc kilometrů čtverečních a 3,5 milionů obyvatel. Francouzům bude muset uhradit některé válečné výdaje a připojit se ke kontinentální blokádě.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: bitvy, Napoleon Bonaparte, Napoleonské války, Rakousko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 2. 12. 2020, včera měl(a) svátek Iva

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt