Rakousko se stává hegemonem Německého spolku

Rakousko se stává hegemonem Německého spolku zdroj: Cokdykam.mraveniste.cz

29. 11. 2012, 19:28 | Tadeáš Sedláček

stalo se 29. listopadu 1850 19. stol.

Olomouc – Dramatická mezinárodní situace ve středoevropském prostoru vyvrcholila dnes v Olomouci. Diplomatické i vojenské napětí mezi Rakouskem a Pruskem skončilo vítězstvím Rakouska.

Prusko se podvolilo Rakousku a uznalo jeho dominanci v Německém spolku a podepsalo s ním tzv. Olomoucké punktace v olomouckém arcibiskupském paláci.

Celý spor začal v Hessensku, kde neoprávněně zasáhla pruská armáda. Ta se následně začala stahovat k hranicím s Bavorskem, rakouským spojencem. Následně se v Čechách začala shromažďovat rakouská vojska a do celé napjaté situace vstoupil ruský car Mikuláš I., který dal pruskému králi Fridrichu Vilémovi IV. jasně najevo, že se v případě vojenského konfliktu postaví na stranu Rakouska. Prusko tedy přistoupilo na mírové řešení nastalé situace – to se uskutečnilo v Olomouci za přítomnosti pánů Manteuffela a Schwarzenberga (pruský, respektive rakouský kancléř).

Výsledný dokument, tedy Olomoucké punktace, je velice nepříznivý pro doteď sílící Prusko. To vede už několik let snahu o sjednocení německy mluvících zemí. Erfurtská unie, jak se stav integrace momentálně nazývá, je však dnes uzavřenými smlouvami odsouzena k záhubě a Prusko se tak bude muset smířit s dominancí Rakouska v Německém spolku – volném sdružení na území bývalé Svaté říše římské. Prusko musí navíc demobilisovat své jednotky. Doufejme tedy, že Olomoucké punktace zabrání středoevropskému konfliktu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Pruské snahy o sjednocení budou umlčeny na poměrně krátkou dobu. Jeho vojenská moc neuvěřitelně vzroste, v roce 1864 společně s Rakouskem vyhlásí válku Dánsku a rozdělí si mezi sebou Šlesvicko a Holštýnsko. O dva roky později však vypukne mezi spojenci prusko-rakouská válka. Jejím výsledkem bude transformace Německého spolku v Severoněmecký spolek (tj. tužší integrace a vystoupení zemí nacházejících se na jih od Mohanu), o pět let později dokonce připojením Alsaska-Lotrinska vznikne Německé císařství.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: Německo, Prusko, punktace, Rakousko, Rusko, smlouva, střední Evropa

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 3. 12. 2020, včera měl(a) svátek Blanka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt