Rakousko-Uhersko přijímá Wilsonovy body

Rakousko-Uhersko přijímá Wilsonovy body zdroj: Wikipedia.org

27. 10. 2011, 15:42 | Tadeáš Sedláček

stalo se 27. října 1918 ½ 20. stol.

Vídeň – Dlouho nezlomně konzervativní rakousko-uherská vláda konečně svolila k vyjednání míru s Dohodou.

Ministr zahraničí, Gyula Andrássy, prostřednictvím své nóty dává Spojeným státům na vědomí, že Rakousko-Uhersko se zaručí dle 14 bodů prezidenta Wilsona z ledna tohoto roku poskytnout národům Rakouska-Uherska autonomii. Konkrétně zní Andrássyho nóta takto:

 „Odpovídajíc na notu pana presidenta Wilsona z 18. t. m., zaslanou vládě rakousko-uherské, a ve smyslu rozhodnutí pána presidenta., pojednati odděleně s Rakousko-Uherskem o otázce příměří a míru, klade si rakousko-uherská vláda za čest prohlásiti, že stejně jako s dřívějšími projevy pana presidenta, souhlasí také s jeho názorem, obsaženým v poslední notě o právech národů rakousko-uherských, zejména o právech Čechoslováků a Jihoslovanů.

Poněvadž tedy Rakousko-Uhersko přijalo veškeré podmínky, na kterých učinil pan president závislým vstup do vyjednávání o příměří a míru, nepřekáží po názoru rakousko-uherské vlády již nic zahájení tohoto jednání. Rakousko-uherská vláda prohlašuje tudíž ochotu aniž vyčkala výsledku jiného vyjednávání, vejíti v jednání mezi Rakousko-Uherskem a odpůrčími státy o neprodlené příměří na všech frontách rakousko-uherských, a žádá pana presidenta Wilsona, aby ráčil učiniti příslušné přípravy.”

Křištálová kouleVěštecká koule

Zejména na území budoucího Československa (v tu dobu už dávno definovaný a vyhlášený Washingtonskou deklarací ze 14. října) způsobí tento dokument pozdvižení, mnoho Čechů si jej vyloží jako popud k vyhlášení vlastní samostatnosti a tak skutečně dojde o den později (28. října) k vyhlášení samostatné Československé republiky.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: první světová válka, Rakousko-Uhersko, vznik Československa

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt