Rodiče budou přispívat školkám a školním družinám na provoz

Rodiče budou přispívat školkám a školním družinám na provoz zdroj: SXC.hu

18. 6. 2013, 16:59 | Tomáš Starý

stalo se 18. června 1993 90. léta

Praha – Rodiče dětí, které navštěvují školky nebo školní družiny, budou zřejmě od 1. září přispívat na provoz těchto zařízení.

Umožňuje to novela zákona o státní správě a samosprávě ve školství, kterou včera schválil parlament. Obce, které budou stanovovat výši příspěvku, mohou od rodičů chtít uhradit až 30 % nákladů vynaložených ve školce na jedno dítě.

Příspěvek se nevztahuje na rodiny, u nichž by po jeho zaplacení klas příjem pod 1,25násobek životního minima. Vy výjimečných případech může obec rodiče od placení osvobodit. Tyto případy však zákon blíže nespecifikuje.

Ministerstvo školství odhaduje průměrnou výši rodičovského příplatku na dítě v mateřské škola na 200 až 400 korun měsíčně, výjimečně až 500 korun. Průměrný měsíční příplatek za školní družiny a kluby má být kolem 50 korun.

Zákon by měl zamezit rušení předškolních zařízení pro nedostatek peněz, konstatoval jeden z předkladatelů novely, poslanec Jan Koucký (ODS). Připomněl, že řada rodičů je ochotna za mateřské školy platit, dosavadní zákon to však neumožňoval.

Pokud dítě navštěvuje základní školu mimo své bydliště, je jeho obec povinna finančně přispívat na provoz školy, kam dochází. Tato úprava zákona by měla vyřešit případy, kdy středisková obec musela sama hradit provoz školy, do níž se sjížděly děti z okolních obcí. Ty často na chod koly odmítaly přispívat.

Zdroj: MF Dnes, 18. června 1993

Témata: děti

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt