Rozdělení Československa potvrzeno

Rozdělení Československa potvrzeno zdroj: Teapot infographic

26. 8. 2010, 18:47 | Permonk

stalo se 26. srpna 1992 90. léta

Brno – Dnes otřáslo republikou politické zemětřesení. V brměnské vile Tugendhat byla oficiálně podepsána dohoda o rozdělení Československé federativní republiky. Česká a slovenská delegace v čele s Vladimírem Mečiarem a Václavem Klausem tak stvrdili to, na čem se dohodli na stejném místě před necelými dvěma měsíci.

Již záhy po červnových volbách, ve kterých v Česku vyhrála Občanská demokratická strana (ODS) a na Slovensku Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS), bylo jasné, že doba velkých diskuzí skončila. Politika ústupků prezentovaná Petrem Pithartem nebo Dagmar Burešovou z Občanského hnutí nemá po prohraných volbách místo.

HZDS přišlo po volbách s návrhem přeměny federace na ekonomické a obranné společenství, to však ODS odmítla.

Klaus a Mečiar při jednání na zahradě vily Tugendhat

Klaus a Mečiar při jednání na zahradě vily Tugendhat

Dohodu musí ještě schválit Federální shromáždění, ale vzhledem k neslučitelnosti obou vítězných stran voleb, jejiž jediným programovým průnikem bylo rozdělení republiky, se nepředpokládá, že by došlo ke komplikacím.Úderem půlnoci na Nový rok 1993 by se tak na mapě Evropy měli objevit dva nové státy – Česká a Slovenská republika.

Křištálová kouleVěštecká koule

Rozpad Československé federativní republiky byl nepochybně ztrátou pro oba národy a musí být počítán k nákladům polistopadové transformace.

Nemovitý státní majetek byl rozdělený podle místa, kde se nacházel, nebo podle sídla právnické osoby, která vlastnická práva vykonávala. Principem dělení movitého a zahraničního majetku byl poměr počtu obyvatel, tedy 2:1. Malý hospodářský prostor Československa se scvrkl pro Českou republiku na 72 procent a pro Slovensko na pouhých 28 procent původní velikosti, což přineslo potíže firmám v obou částech Československa.

Závažné důsledky rozdělení pocítily především naši východní bratři. Mečiarovy sliby, že větší samostatnost přinese Slovensku rychle a bezbolestně blahobyt, se ukázaly jako zcela liché. Za Mečiarových vlád v devadesátých letech byl ohrožen resp. ustrnul proces demokratické konsolidace a tržně-hospodářské reformy. Zahraniční přímé investice byly kvůli politické nestabilitě velmi nízké, privatizace se nezdařila (stejně jako v ČR pozn. autor), vlastnické poměry nevyjasněné, přetrvávala makroekonomická nerovnováha, bankovní systém byl narušen, firmy nekonkurenceschopné.  Tyto faktory vedly k prudce rostoucí nezaměstnanosti,
která dosáhla 20 procent.

Teprve parlamentní volby v roce 1998, reformy provedené s velkými obtížemi v období Dzurindovy vlády a volby v roce 2002 znovu otevřely dveře do Evropy – umožnily přijetí Slovenské republiky do Severoatlantické aliance a Evropské unie.

Pozitivně je možno hodnotit, že rozdělení ČSFR proběhlo civilizovaně, že se podařilo konsenzuálně vyřešit spory ohledně státních hranic a dělení federálního majetku. Rozdělení též přispělo k uklidnění předtím často vyhrocených česko-slovenských vztahů. Češi a Slováci si k sobě zachovali přátelský poměr.

Zdroj: Wikipedia.org, CT24, Týden

Témata: rozdělení Československa, Václav Klaus, Vladimír Mečiar

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • škoda, že to tak

  Martin, 27. 8. 2010 10:28

  Reagovat

  škoda, že to tak dopadlo … ale na druhou stranu v hodně věcech to pomohlo a češi a slováci jsou si paradoxně nyní možná blíž než předtím

 • Věštecká koule... Tá guľa

  Michal, 15. 12. 2010 23:49

  Reagovat

  Věštecká koule…
  Tá guľa asi hovorila pravdu…! Aj preto zrejme také dlhé handrkovačky. Sentiment za “bratrstvím” musel ustúpiť racionalite a reálnemu životu.
  Byť pánom na vlastnom “hrabisku” bolo dôležitejšie, ako príbuzenské vzťahy, priateľstvá, kamarátstva, spomienky na stretnutia a blízkosť priateľov bez toho, aby hľadali slovník pri rozhovore.
  Bohatosť (niekedy, aj zdanlivá), stačila na rázne “dosť bolo” tútorstva, dosť bolo doplácania na toho “druhého”!
  Rozišli sme sa – a nič sa nestalo. Na rieke Morava nezačala tiecť žeravá láva, ale vyrástli pri nej zbytočné “kadibúdky” s colníkmi!
  Začala sa odyssea k tým druhým za Moravou, lebo “vissza Prága, minden drága”, neplatilo v 1938 len pre Maďarov, ale po r. 1989 aj pre Slovákov – len tak na okrej, pre priblíženie tých dní.
  Dnes sme sa dozvedeli, že Slováci sú si rovní v bohatosti života nielen z bohatými Slovincami, ale, čo čert nechcel, aj s bohatými Čechmi – a pred dvadsiatimi rokami to bolo rečí “ať jdou, ať si nabijou čumák (nebo i držku)…”
  Sme tu obidvaja – zmenšené Čechy (ako zle sa vyslovalo to Česko, “tenkrát” – a bohatšie samostatné Slovensko, ktoré žije, aj keď si naozaj “nabilo čumák” na svojich zlých skúsenostiach, ale tentoraz so svojimi…
  Takže nezabúdajme, že ešte stále nepotrebujeme prekladateľov, ani slovníky a stále hľadáme cestu bližšie pri rozhovoroch, aj inde…
  A to je uspokojujúce…?!

 • error

  epicdobby, 18. 7. 2013 13:59

  Reagovat

  error ČSFR

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt