Rozkradači socialistického majetku u nás trestu neujdou

Rozkradači socialistického majetku u nás trestu neujdou zdroj: SXC.hu

22. 1. 2012, 12:41 | Jiřina Nováková

stalo se 22. ledna 1956 50. léta

Liberec – Za rozkrádání masa – socialistického majetku – padly tresty. Veřejný proces před krajským soudem v Liberci.

Staré přísloví, že příležitost dělá zloděje, se u nás ještě na malou část lidí vztahuje. Někomu ještě není zcela jasno, že socialitické vlastnictví patří všem, že tedy všichni ho také mají hájit.

Aby příležitost zloděje dělat nemohla, máme rozvinutý systém kontroly. Páteční veřejný proces před krajským soudem v Liberci ukázal, kam až to může dovést, když se kontrola provádí neodpovědně a lajdácky.

Na lavici obžalovaných zasedli bývalí pracovníci závodu Masný průmysl ve Vansdorfu, osmičlenná skupina zlodějů, kteří neváhali krást maso a masné výrobky pro černý prodej a obohacování. Za spolupráce občanů je však orgány bezpečnosti odhalily.

Síť rozkradačů měla své hlavní představitele na klíčových místech závodu. Hlava tlupy, závozník závodu Bek obstarával dopravu kradeného s řidičem Frančiakem, Stehlíček a Tyšer pracovali v expedici masa. Kroupa a Suchoman kradli ve skladu.

Celá tlupa mohla svou činnost nerušeně provádět proto, že i vedoucí závodu Šmídek kradl. Strážný Eliáš – poslední obviněný – se řídil jeho příkladem: kradl sám a nechal bez důkladnější kontroly vynášet maso a výrobky.

Tak se spolku prvních šesti obžalovaných za mlčenlivého přispění dalších dvou podařilo v posledních třech letech ukrást přes 1700 kg masa, sádla a masných výrobků.

Obvinění vyváželi maso ze závodu po celých čtvrtích a kýtách a kupodivu – nikde nic nechybělo.

Proto také soud tvrdě, ale oprávněně rozkradače národního majetku potrestal. U všech vyslovil trest odnětí svobody: u obviněného Beka jako hlavního strůjce krádeže na 13 let, u Stehlíčka a Šmídka na 12 let, u Suchomana a Kroupy na 10 let, u Frančiaka na 8 let a Tyšera a Eliáše na 5 let.

U všech také rozhodl o dočasné ztrátě čestných práv občanských.

Rudé právo, 22. 1. 1956, str. 5

Zdroj: Rudé právo – Archiv .ucl.cas.cz

Témata: komunismus, krádež, soud

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Přitvrdil bych - tresty

  Luboš, 22. 1. 2012 13:20

  Reagovat

  Přitvrdil bych – tresty jsou moc mírné – třeba ten Tyšer jen 5 let? To je plivnutí do tváře všem pracujícím a dělníkům vůbec!

  • Vám se zdají tresty

   Jiřina Nováková, 22. 1. 2012 13:36

   Reagovat

   Vám se zdají tresty mírné? Vždyť dneska takový trest nedostane ani vrah za brutální vraždu – 13, 12, 10 ani 8 let.

Čtvrtek 28. 5. 2020, včera měl(a) svátek Valdemar

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt