Rozpad Československa je na spadnutí, dělí se majetek

Rozpad Československa je na spadnutí, dělí se majetek zdroj: HNonline.sk

13. 11. 2010, 10:01 | jaroslavpoks

stalo se 13. listopadu 1992 90. léta

Praha – Rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky míří mílovými kroky ke svému cíli – vzniku samostatné České republiky a Slovenské republiky. Federální shromáždění dnes přijalo ústavní zákon č. 541/1992 Sb. pojednávající o majetkovém vypořádání obou států, které započne v nejbližších dnech a definitivně skončí datem zániku ČSFR, jež prozatím není známo.

Dělba majetku proběhne podle územního principu, tj. České republice připadne nemovitý majetek na jejím území a všechen movitý majetek, který je svým určením, účelem, použitím nebo povahou vázán k movitému majetku nacházejícímu se na jejím území. Pokud tento způsob dělby není možný, přejde se k principu podílu počtu obyvatel České republiky a obyvatel Slovenské republiky, tj. takový majetek bude rozdělen v podílu 2 ku 1 ve prospěch České republiky. O věcech, které nemohou být ani takto rozděleny (především instituce – rozhlas, státní kanceláře, dráhy atd.), rozhodne Federální shromáždění smlouvou.

Separace států započala 17. července, kdy Slovenská národní rada vydáním dokumentu Deklarace Slovenské národní rady o svrchovanosti Slovenské republiky vyjádřila úmysl osamostatnit Slovensko.

Zdroj: PravniPredpisy.cz, Wikipedia.org

Témata: rozdělení Československa, Václav Klaus, Vladimír Mečiar

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • k cemu slouží Movitý

    jirikole, 8. 6. 2015 12:06

    Reagovat

    k cemu slouží Movitý a nemovití majetek

Pondělí 24. 2. 2020, včera měl(a) svátek Svatopluk

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt