Rudolf Diesel získal patent na spalovací motor

Rudolf Diesel získal patent na spalovací motor zdroj: Thyssenkrupp.com

28. 2. 2013, 14:43 | Jiřina Nováková

stalo se 28. února 1892 19. stol.

Německý vynálezce Rudolf Christian Karl Diesel, autor jedinečného technického objevu, nechal zapsat svůj první patent na mechanismus spalovacího motoru.

Rudolf Diesel se narodil v německém Ausburgu v roce 1858, ovšem už v dětství odešel s rodiči do Francie hledat lepší podmínky pro život. Pokud rodina žila v Německu na hranici chudoby, tak ve Francii se díky otcovým neúspěchům do bídy přímo propadla. A mělo být hůř. Vypukla prusko-francouzská válka, rodiny pana Diesela byla vyhoštěna a prchla před politickou situací do Anglie. Ani tam se jim nedařilo. 

Rudolf Diesel prahnul po vědění. Studoval jak jen mohl. Zamířil na mnichovskou polytechniku. Tam měl díky svým úspěchům obdržet titul nejúspěšnějšího studenta. Smůla se ovšem opět přilepila Dieselovi na paty a účast na slavnostním ceremoniálu mu překazil tyfus.

I přes neustálé životní strasti měl Rudolf Diesel jeden velký sen, chtěl vymyslet mechanismus, který by dokázal nahradit zastaralý a neúčinný parní stroj.

Právě dnes Rudolf Diesel nechal zapsat svůj první patent na mechanismus spalovacího motoru.

Křištálová kouleVěštecká koule

První patent na mechanismus spalovacího motoru úspěch bohužel nepřinesl.  Naopak, kritika vytýkala vynálezci jeho nevědecké přístupy, připisovala zásluhy mecenášům, kteří výzkum financovali.  

V roce 1895 byl zapsán další patent. Možná důležitější než ten první, druhá verze stroje totiž nespalovala benzín jako první systém, ale petrolej. Krok k nesmrtelnému TDI, které mělo vzniknout dlouhá desetiletí později, byl uskutečněn.

Čas plynul a navenek vše vypadalo šťastně a spokojeně. Nikdo ale netušil, že během krátké doby Rudolf Diesel veškerý svůj majetek utratil a prohýřil. Bankrot byl nevyhnutelný a neodvrátily ho ani spekulace s pozemky.

Osobní krach Diesel tajil půl roku před manželkou i dětmi, žil na dluh. A pak se přiblížil čas radikálního řešení. Na trase z Antverp do Anglie, kam jako člen správní rady továrny vyrazil lodí, byl viděn naposledy. Po několika dnech moře vyplavilo tělo, které bylo identifikováno jako ostatky Rudolfa Diesela.

Zdroj: www.autoweb.cz

Témata: motor, patent, Rudolf Diesel, vynález

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt