Rusové konečně odtáhli! Až na jednoho

Rusové konečně odtáhli! Až na jednoho zdroj: Dana Kyndrová

25. 6. 2010, 14:45 | lipo.

stalo se 25. června 1991 90. léta

Praha – Od srpna 1968 se u nás zabydlela armáda SSSR. Nazpaměť jsme se museli učit, že CCCP není cécécépé, ale eseseser, že ABPOPA není abpopa, ale avrora, my guljáli párkom i zimoj, kagdá někatorije děvušky něguljály… Ale už je tomu konec. Dnes byl podepsán protokol o ukončení odsunu sovětských vojsk z ČSFR. Jediným podstatným a využitelným, co zbylo, je znalost cizího jazyka.

Dvacet tři let jsme byli okupováni, když 21. srpna 1968 vtrhla na naše území spojenecká vojska ve snaze osvobodit nás od „špatného směru,“ který jsme prý v šedesátých letech nabrali. Teprve po třiadvaceti letech sovětští vojáci naše území opustili. A doufejme, že natrvalo.

Odsun sovětských jednotek spustila dohoda, kterou podepsali ministři zahraničí ČSFR a SSSR Jiří Dienstbier a Eduard Ševarnadze v roce 1990 za přítomnosti prezidentů obou států (Václava Havla a Michaila Gorbačova). Proces odsunu byl v dohodě podmíněn závěrečnou fází, právě podpisem protokolu (něco na způsob předávacích protokolů, jen opačně) o ukončení odchodu sovětských vojsk. Protokol dnes podepsal český generál Rudolf Ducháček a velitel sovětských ozbrojených sil na československém území Eduard Vorobjov.

Konečně jsme se definitivně a doufejme, že trvale, zbavili pevné vazby na SSSR, kterou právě sovětská vojska na našem území garantovala a hájila. Přitom jsme byli od konce druhé světové války jedinou zemí východního bloku, na jejímž území nepůsobila stálá posádka Rudé armády. Bohužel jen do roku 1968, kdy vpád vojsk varšavské smolouvy ukončil 21. srpna československý demokratizační proces známý jako „Pražské jaro.“ Maďarští, bulharští, polští, východoněmečtí a sovětští vojáci měli porazit domnělou kontrarevoluci, paradoxně právě v umírněném Československu. Socislismus s lidskou tváří se prostě nekonal.

Poslední transport techniky a vojáků opustil naši zemi 21. června 1991, paradoxně právě v den výročí stětí 27 českých pánů (1621). Na odsun dohlížel, taktéž paradoxně, muzikant Michael Kocáb, předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk. A pěkně jim k tomu hrál na cimbál, až všechny myši tancovaly, vlastně medvědi. Generálplukovník Eduard Vorobjov, který dnes protokol o odsunu podepsal, je vlastně posledním zatím neodsunutým sovětským vojákem.

Od dnešního dne bude záležet jen na nás, nastupujících generacích a pevných vazbách s našimi novými spojenci, zda se historie bude či nebude opakovat.

Křištálová kouleVěštecká koule

Vorobjov naše území opustil až za další dva dny. Vizi socialismu s lidskou tváří si nakonec vyzkouší Čína, namísto kopie experimentu „Pražského jara“ však světu představí nejtvrdší možnou formu kapitalizmu v čele s vládnoucí KSČ a kopírování čehokoli i za jakoukoli cenu. Jak vidno, ani shoda zkratek obou komunistických stran (Číny a Československa) zřejmě není náhodná. Sovětská (respektive již Ruská) vojska se na naše území dosud nevrátila. Michael Kocáb se k politice vrátil v roce 2009, z diplomatického biče, který šlehal nad hlavami sovětských vojáků, se stal ochránce lidských práv.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: armáda, komunismus, srpen 1968

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • U vas bylo ocen

  Serjoza, 27. 6. 2010 6:21

  Reagovat

  U vas bylo ocen charaso. Krasivaje devusky, pivo, charosaje daragy – no vsjo. Sicas my ve Vladivoskotku – no zdes toze charaso :)

  • Běž domů Ivane, čeká

   Michal, 11. 9. 2010 19:33

   Reagovat

   Běž domů Ivane, čeká tě Nataša…
   Věštecká koule: Nečekala dlouho, za rok potkala Voloďu!

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt