S našimi tahacími kačery si hrají i americké děti

S našimi tahacími kačery si hrají i americké děti zdroj: JASVD.cz

31. 1. 2012, 13:58 | Jiřina Nováková

stalo se 31. ledna 1962 60. léta

Stráž nad Nežárkou – Výrobní družstvo JAS ve Stráži nad Nežárkou slaví úspěchy. Vyrábí dřevěné pohyblivé hračky, o které je velký zájem jak u nás, tak zejména ve světě. Víc jak 50% produkce jde na vývoz.

Seznam zahraničních odběratelů je úctyhodný. Jedním z prvních a největších zákazníků je Austrálie a ta má taky na svědomí, že se začaly množit objednávky. Totiž návštěvníci olympiády v Melbourne jich hodně rozvezli do všech koutů světa.

A tak se stalo realitou, že s jihočeskými hračkami si dnes hrají děti v Anglii, Belgii, Švédsku, v Německé spolkové republice, ve Francii, v Itálii, Finsku, Turecku, Egyptu, Maroku, ve Venezuele, v Guineji, Jižní Africe, Iráku, Kanadě i v USA. Ke cti strážnických hraček budiž řečeno, že dosud nebyla ani jedna reklamace na kvalitu jejich výrobků.

Situace v družstvu nebyla vždycky růžová. Nemluvíme už o počátečních potížích v roce 1945, kdy družstvo JAS vznikalo z dobrovolných domáckých výrobců. Po několika letech poptávka klesla a zdálo se, že se již nevzchopí. Stačila pak nějaká inovace a vylepšení, zejména přidání pohybového mechanismu a později také zvuk a výroba se rozhýbala nebývalou měrou. Některé hračky překonávají v oblibě u dětí rekordy. Jako třeba pejsek a kočička si drží po několik let prvenství, zejména v cizině.

Firma JAS hodlá kvalitu a množství svých výrobků stále zvyšovat jednak rozvojem socialistického soutěžení, ale i modernizací výroby. V družstvu soutěží už přes padesát pracovníků o titul brigáda socialistické práce. Letos chtějí dokončit výstavbu nové haly s výrobními linkami, vybavení jedotlivých provozů nejmodernější technikou.

To vše jim umožní, aby v roce XII. sjezdu KSČ a v dalších letech pětiletky zvýšili výrobu, a to oproti původnímu pětiletému plánu o více než 2 200 000 Kčs.

A prototypy nových hraček, které se  právě rodí ve stážském zámečku učarují děti nejen u nás, ale i na vzdálených místech světa svou podmanivostí a krásou.

Rudé právo, 31. 1. 1962, str. 1

Zdroj: Rudé právo – Archiv. ucl. cas. cz

Témata: hračka, podnikání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt