Skandál: Biskup Jaromír napadl v Olomouci biskupa Jana

Skandál: Biskup Jaromír napadl v Olomouci biskupa Jana zdroj: Wikipedia.org

10. 6. 2012, 18:02 | Kristýna Weiserová

stalo se 10. června 1073 starší

Olomouc – Tohoto roku – Léta Páně 1073 – bratr českého knížete Vratislava II. pražský biskup Jaromír napadl biskupa Jana v Olomouci.

Podle našeho zdroje biskup Jaromír nespokojen s omezením své moci, neboť přesně to byl důsledek obnovení biskupství v Olomouci, se rozhodl vyřešit tuto situaci po svém, vida, že knížecí bratr na jeho stížnosti neodpovídá.

Vypravil se na Moravu do svého dvora u Sekýře Kostela, ale odbočil z cesty a dorazil do Olomouce. Zda již v té chvíli měl v hlavě zosnován plán hrozného skutku, není známo. Biskup Jan vřele Jaromíra na hradě Olomouci přivítal.

Poté, co ho Jaromír poprosil o soukromý rozhovor, zavedl jej Jan do své ložnice. Tu padly biskupu Jaromíru do oka zbytky jídla po předešlé snídani a osočil se na svého hostitele se slovy: „Proč žiješ lakomě? Nebo pro koho lakotíš, bídný žebráku?!“

Po těchto slovech zapomněl biskup Jaromír na své svěcení a oběma rukama nebohého biskupa Jana za vlasy popadl a smýkl s ním o zem. Na to přispěchali družiníci pražského biskupa a jali se nebožáka mučit. Jeden mu sedl na šíji, druhý na nohy, aby se hýbat nemohl, a třetí jej s posměchem bičoval. Takovou hanbu a příkoří musel biskup Jan snést.

Toto skandální a zločinné chování biskupa Jaromíra doufejme, nezůstane bez důsledků.

Křištálová kouleVěštecká koule

Za trest papežský legát zakáže Jaromírovi vykonávat biskupskou činnost a ten prchne za hranice k Jindřichovi IV., jež ho učiní svým kancléřem.

Ačkoliv roku 1085 na sněmu v Mohuči  Jindřich IV. potvrdí na Jaromírovu žádost starou základní listinu pražského biskupství a Morava tak bude opět spojena s Čechami pod jediným biskupem.

O tři léta později se Jaromírův bratr, v té době již král, opět rozhodne obnovit olomoucké biskupství, na to se vypraví Jaromír protestovat do Říma, ale po cestě zemře.

 

Zdroj: Kosmasmova kronika, Wikipedia.org

Témata: biskup, Přemyslovci, středověk

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 3. 6. 2020, včera měl(a) svátek Jarmil

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt