Slovenská národní rada přijala Martinskou deklaraci

Slovenská národní rada přijala Martinskou deklaraci zdroj: Moderni-dejiny.cz

30. 10. 2012, 16:31 | Jiřina Nováková

stalo se 30. října 1918 ½ 20. stol.

Martin – Martinská deklarace nebo také Deklarace slovenského národa, byla přijata na zakládajícím shromáždění Slovenské národní rady v Martině. Deklaraci podepsalo na dvě stě zástupců z celého Slovenska.

Původní text deklarace s podpisy i zápis z průběhu shromáždění se podivně ztratil. Večer po shromáždění zasedal výkonný výbor SNR. Opožděně se na ně dostavil Milan Hodža, který se právě vrátil z Budapešti. 

Hodža chtěl text pozměnit a údajně doplnit nutné informace o pádu Rakouska-Uherska a vyhlášení Česko-slovenské republiky. Sice neuspěl, ale svévolně deklaraci v noci změnil. Výsledný text byl však mnohými signatáři označen za pustý falzifikát, z něhož byly v rozporu se zájmy Slováků odstraněny požadavky na jejich národní sebeurčení.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nejasnosti, ale především nejednota slovenských zastupitelů, povedou k oslabení slovenské pozice na jednáních s českými představiteli a na mírových jednáních v Paříži.

Martinská deklarace, která nezohledňovala slovenské požadavky a úmluvy s Čechy z válečných dob, bude v meziválečné ČSR předmětem sporů.

Připomínána budou také tajná ujednání, podle kterých by státoprávní poměr Slováku a Čechů měl být po deseti letech znovu dojednán úmluvou mezi právními zástupci jejich zemí. U tohoto požadavku údajně tajných ujednání Martinské deklarace se ale jednalo o rozhodnutí zasedání Výkonného výboru SNR 31. října 1918 jak dokládal její zápis.

Spekulace o tom, že si Češi Hodžu a ostatní, vůči českým požadavkům příliš vstřícné, slovenské představitele koupili, trvají stále.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: deklarace, Martinská deklarace, Slovensko, vznik Československa

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 2. 12. 2020, včera měl(a) svátek Iva

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt