Slovensko vyhlašuje autonomii, v Žilině se protestuje proti Čechům

Slovensko vyhlašuje autonomii, v Žilině se protestuje proti Čechům zdroj: Wikipedia.org

6. 10. 2012, 14:52 | Michal

stalo se 6. října 1938 ½ 20. stol.

Žilina – Politické zemětřesení v Československu neustává. Pouhý týden od přijetí mnichovského diktátu a bezprostředně po včerejší abdikaci prezidenta Edvarda Beneše vyhlašuje dnes Slovensko autonomii.

Pod vedením Hlinkovy slovenské l’udové strany se na tom dnes v Žilině shodli představitelé všech na Slovensku působících politických subjektů s výjimkou komunistů a sociálních demokratů. Vyhlášení znění dohody vyvolalo v Žilině vlnu protičeských protestů.

Mníchovská dohoda štyroch veľmocí podstatne zmenila štátne a politické pomery v strednej Európe. My Slováci, ako samobytný slovenský národ, žijúci od vekov na území Slovenska, uplatňujeme si svoje samourčovacie právo a preto dovolávame sa medzinárodného zagarantovania nedeliteľnosti svojej slovenskej národnej jednoty a nami obydlenej zeme. Chceme slobodne podľa vlastnej vôle určiť svoj budúci život v plnom rozsahu, v to počítajúc aj štátnu ústrojnosť v priateľskom spolužití so všetkými okolitými národmi a tak prispieť k usporiadaniu pomerov v strednej Európe v duchu kresťanskom,“ shrnují l’udovci hlavní důvody vyhlášení slovenské autonomie.

Slováci se v přijatém dokumentu zavazují k vytrvání po boku národů bojujících proti marxisticko-židovské ideologii rozvratu a násilí. Protestují proti tomu, aby byly hranice Slovenska určovány bez účasti plnoprávných zástupců slovenského národa. Žádají rychlou demobilizaci a zaručení mezinárodní ochrany Slováků v cizině. Aktuální politické problémy pak navrhují vyřešit mírovou cestou v duchu mnichovské dohody.

Klíčovým požadavkem signatářů dohody je okamžité převzetí zákonodárné a výkonné moci na Slovensku Slováky. Zpracovali proto návrh zákona o decentralizaci vládní moci. Kromě toho dokument požaduje neprodlené pověření místopředsedy HSL’S Jozefa Tisy, aby jako nový premiér sestavil pětičlennou slovenskou vládu a navrhl její jmenování. Všech pět nových ministrů se má zároveň stát řádnými členy ústřední vlády v Praze.

Žilinskou dohodu veřejně vyhlásil místopředseda HSL’S Jozef Tisa, někdejší ministr zdravotnictví a tělesné výchovy ČSR, který po srpnovém úmrtí předsedy Andreje Hlinky fakticky převzal vedení strany. V reakci na jeho projev z balkónu Katolického domu propukly v Žilině protičeské demonstrace organizované l’udovci. Protestní akce se odehrávají zejména před budovou státní banky a v takzvané České kolonii.

K výtržnostem však dochází i v jiných částech města, kde jsou zastavována vojenská vozidla a Češi se stávají terčem slovních urážek. Žilinská policie situaci pouze nečinně přihlíží.

Křištálová kouleVěštecká koule

Oslabená ústřední vláda přistoupí na požadavky HSL’S a ještě tentýž den jmenuje Josefa Tisa ministrem pro správu Slovenska. Následujícího dne pak na jeho návrh jmenuje další čtyři ministry, kteří si v sobotu 8. října 1938 v souladu s dohodou rozdělí agendu. Josef Tiso se kromě premiérského postu ujme i vnitra, ministrem školství se stane Matúš Černák, Ferdinand Durčanský bude mít na starost spravedlnost, sociální péči a zdravotnictví. Ján Lichner se stane ministrem dopravy a převezme tak na Slovensku agendu ústředního ministerstva pošt a telegrafů spolu s ministerstvem železnic. Pavol Teplanský převezme agendu zemědělství, financí a veřejných prací.

Slovenští ministři se podle požadavků HSL’S stanou členy ústřední vlády, kde dojde ke střetu ohledně budoucího uspořádání výkonné moci. Česká strana bude do budoucna počítat se vznikem zemských vlád tvořících společně vládu ústřední, a to se zachováním společné zahraniční, vojenské a finanční politiky. Slováci však budou požadovat vládu zcela autonomní.

Hlinkova slovenská l’udová strana začne po převzetí moci na Slovensku likvidovat demokratický systém. Hned tři dny po vyhlášení autonomie je na Slovensku zastavena činnost Komunistické strany, dojde také k zavedení cenzury, sjednocení odborů a rozpuštění všech spolků s výjimkou nově založené Hlinkovy gardy. Rozpuštěny budou i další politické strany, ostatní se spojí s HSL’S do nově založené Strany slovenskej národnej jednoty. Kromě té zůstane na Slovensku ještě německá Deutsche Partei a Maďarská strana.

S vyhlášením slovenské autonomie se otevře cesta k realizaci dlouhodobého cíle l’udovců, vysídlení Čechů ze Slovenska. Prosincové vládní nařízení stanoví, že devět tisíc českých státních zaměstnanců bude převedeno na české území, na druhou stranu však bude Slovensko garantovat Čechům rovné postavení. Situace se změní v březnu 1939, kdy bude vyhlášen samostatný Slovenský štát, jehož území bude muset během tří měsíců opustit až 63 tisíc českých občanů. Československo bude obnoveno až po skončení druhé světové války v květnu 1945.

Zdroj: www.just.wz.cz, is.muni.cz, cs.wikipedia.org

Témata: autonomie, Jozef Tiso, Mnichov 1938, první republika, Slovensko, Žilina, Žilinská dohoda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 1. 12. 2020, včera měl(a) svátek Ondřej

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt