Slovenští hygienici objevili českých jogurtech salmonelu

Slovenští hygienici objevili  českých jogurtech salmonelu zdroj: Salmonellablog.com

4. 5. 2013, 21:08 | Tomáš Starý

stalo se 4. května 1994 90. léta

Martin – Pracovníci Ústavu hygieny a epidemiologie z Martina objevili v osmi vzorcích jogurtových zálivek dovezených z České republiky Salmonellu enteritidis, způsobující průjmové onemocnění.

Vzorky pocházely z balení tří druhů jogurtových zálivek, které vyrábí sušická společnost Spak-VSD Austria.

Ředitel této firmy však včera popřel, že by jejich výrobky mohly obsahovat zárodek salmonelózy. „Technologie a suroviny, které používáme, nedovolují, aby se do našich dressingů dostala salmonela,“ sdělil ředitel Vlastimil Vokoun.

Uvedl, že při výrobě zálivek používá firma teploty vyšší než 65 stupňů, při níž se salmonela zničí. „Jsme také pod pravidelnou kontrolou vídeňkských hygieniků,“ dodal ředitel společnosti, jejíž část vlastní známý rakouský výrobce potravinářského zboží Spak.

Kontrolní testy provedli slovenští hygienici poté, co v jedné z martinských rodin onemocnělo několik lidí salmonelózou. V pondělí požádal hlavní hygienik České republiky o šetření přímo ve výrobně v Sušici západočeskou krajskou hygienickou stanicí.

Reportáž TV Nova

Křištálová kouleVěštecká koule

U sušického výrobce budou pochybnosti o zdravotní nezávadnost i v roce 2002. Ve Francouzském dressingu bude podle hygieniků nalezen stafylokokový enterotoxin, jenž bezprostředně ohrožuje zdraví a výrobek bude proto stažen z prodeje. Později se ovšem ukáže, že dresink Spak nebyl nebezpečný a hlavní hygienik přizná, že došlo při testování k chybě.

Zdroj: MF Dnes, 4. května 1994, www.szpi.gov.cz, tn.nova.cz, zpravy.idnes.cz

Témata: hygiena, onemocnění, potravin

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt