Sokolové i pionýři se učí nenávidět lidské vyvrhele a žádají pro ně spravedlivý a přísný trest

Sokolové i pionýři se učí nenávidět lidské vyvrhele a žádají pro ně spravedlivý a přísný trest zdroj: Klubhanoi.cz

6. 6. 2012, 18:10 | Jakub Hájek

stalo se 6. června 1950 50. léta

Praha – Státnímu soudu v Praze a ministerstvu spravedlnosti dochází v těchto dnech množství rezolucí ze závodů, obcí a všech pracovišť.

V nich pracující vyjadřují své rozhořčení nad hanebnými činy velezrádců, kteří stojí před státním soudem v Praze, a žádají pro rozvratníky spravedlivý a přísný trest.

Osazenstvo dolu President Gottwald v Hrdlovce shromážděně na celozávodní schůzi, na niž si vytyčilo dlouhodobý mírový závazek ke Dni horníků, přijalo rezoluci, aby „třinácti rozvratníkům a zrádcům, kteří v cizích službách připravovali válku, byl vyměřen přísný trest“.

Pionýři se učí nenávidět nepřátele lidu

Záběry z procesu vysílané Československým rozhlasem poslouchají i pionýři a učí se z nich rozpoznávat nepřátele lidu a nenávidět je. Pionýr Doležal ze střední školy v Hradci Kálové také poslouchá rozhlas. Učinil si již obrázek, jací lidé tu stojí před soudem:

„Já vím, co je to za lidi. Jsou to ti, kteří chtějí zpět svoje milionové zisky, svoji továrnu, aby mohli vykořisťovat pracující lid. Když se jim jejich plány nedaří, dělaj nové plány, třeba na novou válku, chtějí za cenu zabitích dětí získat ztracené výhody.

Ale to se jim nepodaří. Tak jako dospělí odpovídají svou prací, tak i my, pionýři, se budeme více snažit, abychom přispěli k vybudování silné naší republiky.“

I Sokolstvo žádá nejpřísnější trest pro lidské vyvrhele

Předsednictvo sokolského kraje prof. dr. Zdeňka Nejedlého v Pardubicích zaslalo soudní prokuratuře tuto rezoluci:

„Je nám zcela odporné slyšet tak cynické a hrůzné výpovědi zrádců národa, kteří ve své podlosti chtěli rozpoutat válku i proti vlastnímu československému lidu.

Takoví lidé se již dávno vyřadili z řad slušných československých občanů a jejich výpovědi jen potvrzují, že jsou zcela v táboře nepřátel pokroku a nepřátel míru.

Žádáme tedy jménem všeho Sokolstva v kraji Pardubice nejpřísnější tresty pro tyto lidské vyvrhele, kteří se neštítí volat po válečném požáru proti vlastní zemi a lidu, který s takovou láskou buduje socialismus ve své vlasti.“

Rudé právo, 6. června 1950

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: Pionýr, proces s Miladou Horákovou a spol., sokol

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • K tomu není co

  MoB, 6. 6. 2012 20:04

  Reagovat

  K tomu není co říct… to je prostě a jednoduše ke zblití.

 • Mrazí..

  Dráteník, 7. 6. 2012 16:07

  Reagovat

  Mrazí..

Středa 8. 7. 2020, včera měl(a) svátek Bohuslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt