Soudruh Drozd píše: Proč jsem vstoupil do JZD

Soudruh Drozd píše: Proč jsem vstoupil do JZD zdroj: USTRCR.cz

15. 9. 2012, 17:51 | Michal Karas

stalo se 15. září 1954 50. léta

Karlov – Společně se svou rodinou obhospodařuji přes 3 ha zemědělské půdy. Je pochopitelné, že výnos z těchto polí nemohl nikdy stačit k obživě šestičlenné rodiny. Musel jsem proto chodit do zaměstnání. Na poli pracovala manželka, které pomáhala nejstarší dcerka a po příchodu z práce i já.

Přesto, že jsme polím věnovali tu největší péči, neodpovídal výsledek nikdy vynaložené námaze. A jak by mohl. Část peněz, které jsem vydělal, dal jsem znovu do hospodářství. Poněvadž jsme neměli vlastní potah, museli jsme žádat o pomoc sedláky. Přišli, to je pravda, ale až když měli sami všechno udělané.

Často jsem si připadal jako žebrák, když jsem žádal pomoc. Letos mně i manželka, která stále doufala, že se to zlepší, řekla, že už to tak dále dělat nechce, že takové hospodaření nevede k ničemu. Rozhodli jsme se proto po dobrém uvážení, že vstoupíme do družstva. Podali jsme přihlášku. Přijali nás. V JZD budeme pracovat tři. Mimo mne a manželku i dcera, která letos vyšla školu.

Práci na poli máme rádi a budeme-li pracovat tak jako doposud, nejenom že nám odpadne to věčné ponižování a práce od „formanky“, ale i náš příjem bude daleko vyšší než dosud. V JZD je pro letošní rok plánována hodnota pracovní 20 Kčs, která – jak vidím – bude dodržena, a naturálie jen u obilí dělají 4 kg na každou odpracovanou jednotku.

To nám nejlépe potvrzuje, že budeme žít lépe a hlavně, že družstvo nás zbaví dosavadní závislosti a i my budeme skutečně svobodnými hospodáři.

J. Drozd (Karlov, okres Šternberk)

Rudé Právo, 15. září 1954

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: JZD, komunismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt