Soudruh Kozák vzpomíná, jak se v Moskvě klaněl Leninovi

Soudruh Kozák vzpomíná, jak se v Moskvě klaněl Leninovi zdroj: Australianmuseum.net.au

29. 1. 2013, 6:10 | Jiřina Nováková

stalo se 29. ledna 1977 70. léta

„Stále se tam ve svých vzpomínkách vracím. Do země sovětů, kterou jsem navštívil při příležitost 55. výročí Velké říjnové socialistické revoluce“, vzpomíná soudruh J. Kozák, předseda Závodního výboru ROH Důl Pluto, Louka u Litvínova.

„Pět let uběhlo velmi rychle a jsme na začátku roku, ve kterém oslavíme 60 let od vzniku první socialistické země světa. Vzpomínám především na metropoli Sovětského svazu – Moskvu.

Již při překročení hranice bylo velkým zážitkem vidět rozzářené žárovky, které obklopovaly portréty Vladimíra Iljiče Lenina. Bylo tomu tak po celé trase až do Moskvy. A všude jsme slyšeli, jak sovětští lidé vyslovují jméno Lenin s velkou úctou.

Když jsme se potom i my mohli v mauzoleu na Rudém náměstí poklonit a vzdát čest jeho památce, byl to pro celou naši skupinu zážitek nezapomenutelný.  

Viděli jsme, jak i novomanželé přímo z obřadní síně, kde si slíbili žít spolu celý život, se jdou poklonit člověku, jehož myšlenky položily základ jejich šťastnému životu a budoucnosti.“

Zdroj: Rudé právo, 28. ledna 1977, strana 4

Témata: dopis, komunismus, Lenin, Rudé Právo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt