stalo se 25. dubna 1950 50. léta
Kadaň – Jsem jedna z těch, které jako děti před dvaceti lety byl přítomny krvavému masakru v Radotíně.
Jako třináctileté děvče jsem s berounskými komsomolci a pionýry viděla podlý čin četnictva, které pálilo do bezbranných. Zločinci dali střílet dokonce i do dětí, jejichž hrdélka volala: „Dejte našim otcům práci, dejte nám chleba.“
Místo chleba však děti dostaly salvy z četnických karabin. Nebyla jsem zraněna na těle, ale v mysli mi zůstala nenávist proti těm, kdo místo chleba dávali lidem olovo.
Po masakru přišla perzekuce. Ve škole jsem měla několik návštěv četníků, kteří mne vyslýchali. A když jsem nechtěla odpovídat tak, jak chtěli, tak mě bili. Bylo to opravdové utrpení. Ale nezradila jsem, třebaže mně bylo vyhrožováno vyloučením ze školy.
Dnes jsem matkou čtyř dětí. Jaký ony mají krásný život, krásné dětství, prolnuté úsměvy a radosti. A co když si uvědomím, jaká je čeká budoucnost v socialismu. Nepoznají už nikdy nezaměstnanost bídu, hlad a střílení do bezbranných.
Růžena Horská, Perštejn u Kadaně

Jak se událost odehrála ve skutečnosti?
Demonstraci nezaměstnaného lidu svolala KSČ na velikonoční neděli 20. dubna 1930 do Radotína u Prahy. Akce nebyla úřady povolena a pořadatelé ji proto přeložili do nedaleké Kosoře, kde k asi dvaceti dělníkům promluvil komunistický poslanec Václav Kopecký. Posléze se skupinka vydala na pochod do Radotína a z lesů kolem cesty se k průvodu přidalo dalších asi tři sta lidí, což byla předem domluvená strategie organizátorů.
Před Radotínem pochod zastavilo devět četníků. Velitel vyzval dav k rozchodu, demonstranti se zastavili, odmítli se ale rozejít. Velitel proto rozkázal: „Na bodák!” Četnické pušky s bodly se obrátily proti davu. Na policejní kordon ale začali demonstranti ze zadní části davu házet kamení. Velitel proto vyzval: „K líci zbraň!” Na ženy a děti v čele průvodu padl strach, ale ze zadních řad stále létaly až tři kilogramy těžké kameny.
Komunističtí agitátoři totiž využili ženy a děti jako živý štít. V tu chvíli byl jeden četník zasažen z davu těžkým kamenem a svědci uvádí, že zazněl i výstřel. Četník ze strachu o život začal bez rozkazu střílet. Demonstranti se rychle rozprchli. Na silnici zůstaly ležet dvě vážně poraněné třináctileté dívky a zasažené byly i tři mladé ženy ve věku od 22 do 27 let.
„K smutné kapitole konfliktu mezi občany hájícími zákon a občany štvanými, aby ho porušili, přibyla nová kapitola psaná krví pěti lidí,” napsaly tehdy Lidové noviny. Sociálnědemokratické Právo lidu se tvrdě pustilo do komunistů a radotínské neštěstí označilo za předem plánovanou akci „středoevropského komunistického byra” s cílem vyprovokovat demonstraci, při které poteče krev žen a dětí.
Zdroj: archiv.ucl.cas.cz, www.tyden.cz, praha16.cz
Témata: demonstrace, dopis, komunismus, Rudé Právo