Soudružka Horská: Nikdy nezapomenu na krvavý masakr v Radotíně

Soudružka Horská: Nikdy nezapomenu na krvavý masakr v Radotíně zdroj: Policie-cz.eu

25. 4. 2013, 17:41 | Tomáš Starý

stalo se 25. dubna 1950 50. léta

Kadaň – Jsem jedna z těch, které jako děti před dvaceti lety byl přítomny krvavému masakru v Radotíně.

Jako třináctileté děvče jsem s berounskými komsomolci a pionýry viděla podlý čin četnictva, které pálilo do bezbranných. Zločinci dali střílet dokonce i do dětí, jejichž hrdélka volala: „Dejte našim otcům práci, dejte nám chleba.“

Místo chleba však děti dostaly salvy z četnických karabin. Nebyla jsem zraněna na těle, ale v mysli mi zůstala nenávist proti těm, kdo místo chleba dávali lidem olovo.

Po masakru přišla perzekuce. Ve škole jsem měla několik návštěv četníků, kteří mne vyslýchali. A když jsem nechtěla odpovídat tak, jak chtěli, tak mě bili. Bylo to opravdové utrpení. Ale nezradila jsem, třebaže mně bylo vyhrožováno vyloučením ze školy.

Dnes jsem matkou čtyř dětí. Jaký ony mají krásný život, krásné dětství, prolnuté úsměvy a radosti. A co když si uvědomím, jaká je čeká budoucnost v socialismu. Nepoznají už nikdy nezaměstnanost bídu, hlad a střílení do bezbranných.

Růžena Horská, Perštejn u Kadaně

Křištálová kouleVěštecká koule

Jak se událost odehrála ve skutečnosti?

Demonstraci nezaměstnaného lidu svolala KSČ na velikonoční neděli 20. dubna 1930 do Radotína u Prahy. Akce nebyla úřady povolena a pořadatelé ji proto přeložili do nedaleké Kosoře, kde k asi dvaceti dělníkům promluvil komunistický poslanec Václav Kopecký. Posléze se skupinka vydala na pochod do Radotína a z lesů kolem cesty se k průvodu přidalo dalších asi tři sta lidí, což byla předem domluvená strategie organizátorů.

Před Radotínem pochod zastavilo devět četníků. Velitel vyzval dav k rozchodu, demonstranti se zastavili, odmítli se ale rozejít. Velitel proto rozkázal: „Na bodák!” Četnické pušky s bodly se obrátily proti davu. Na policejní kordon ale začali demonstranti ze zadní části davu házet kamení. Velitel proto vyzval: „K líci zbraň!” Na ženy a děti v čele průvodu padl strach, ale ze zadních řad stále létaly až tři kilogramy těžké kameny.

Komunističtí agitátoři totiž využili ženy a děti jako živý štít. V tu chvíli byl jeden četník zasažen z davu těžkým kamenem a svědci uvádí, že zazněl i výstřel. Četník ze strachu o život začal bez rozkazu střílet. Demonstranti se rychle rozprchli. Na silnici zůstaly ležet dvě vážně poraněné třináctileté dívky a zasažené byly i tři mladé ženy ve věku od 22 do 27 let.

„K smutné kapitole konfliktu mezi občany hájícími zákon a občany štvanými, aby ho porušili, přibyla nová kapitola psaná krví pěti lidí,” napsaly tehdy Lidové noviny. Sociálnědemokratické Právo lidu se tvrdě pustilo do komunistů a radotínské neštěstí označilo za předem plánovanou akci „středoevropského komunistického byra” s cílem vyprovokovat demonstraci, při které poteče krev žen a dětí.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz, www.tyden.cz, praha16.cz

Témata: demonstrace, dopis, komunismus, Rudé Právo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Ať to bylo jakkoliv,pravdou

  milan gagulski, 29. 12. 2013 19:28

  Reagovat

  Ať to bylo jakkoliv,pravdou zůstává,že se střílelo do bezzbranných lidí a do dětí…..Což je neodpustitelné a neomluvitelné….

  • Lidové milice, které byli

   jirka, 16. 6. 2014 11:58

   Reagovat

   Lidové milice, které byli zřízeni protiprávně, za 40 let neoprávněné ozbrojené složky KSČ nebyl zřízen zákon. V r. 1969 stříleli po neozbrojených lidech a zabili v Brně a Praze několik lidí!

 • soudružka Horská jaksi zapomněla

  jirka, 15. 6. 2014 14:26

  Reagovat

  soudružka Horská jaksi zapomněla že rudí nacisti mají na svědomí daleko víc krve, prvorepublikový četníci, jen o tři roky později v Plzni vr. 1953 zmasakrovali dělnickou třídu ze Škodovky, která protestovala proti nové měně! další masakry již probíhaly na hranicích ať v minových polích, drátech nabitých elektřinou anebo výstřely ochránců hranic. Prostě komunisti si pamatují jen to co potřebují.
  také zapomněla na to že komunistický posranec, který organisoval pochod do Radotína z místa hrdině utekl!

  • Můžete nám říci co

   Martin, 23. 3. 2018 9:26

   Reagovat

   Můžete nám říci co pro Vás znamená slovo zmasakrovali? Následkem tohoto protestu bylo vzato do vazby 99 lidí, což je oproti desítkám mrtvých, kteří byli četnictvem postříleni (nejen v Radotíně, ale i v Ostravě, Duchcově, Mostě, Dolním Jiřetíně, Frývaldově…atd, jiné kafe. Chránit hranice přitom bylo po válce třeba, a i dnes by to bylo bylo záhodno, i když již nikoliv tak drasticky. Je zajímavé, jak se vše hodnotí z dnešního pohledu, nikoliv z pohledu doby. Nebojte se ale, ani na demokracii tatíčka Masaryka, za nějž se konaly masové hladové demonstrace (dle Vás zřejmě z rozmaru a nadbytku) se nezapomíná, ač by jste zřejmě chtěl.

  • Je možné že onen

   jirka, 17. 10. 2019 13:12

   Reagovat

   Je možné že onen organizátor tam již nebyl “neboť byl nucen řešit další otázky vyplývající z jeho funkce”.

 • Komunističtí zbabělci byli kryti

  JUDrKarelVlk, 6. 3. 2015 14:50

  Reagovat

  Komunističtí zbabělci byli kryti ženami a dětmi.Jednomu z policajtů z toho ruply nervy.Já nezapomenu na masakry, kterých se dopustili komunisté v zemích kde vládli

 • Jenom odporné zrůdy můžou

  Josef Berner, 5. 9. 2017 13:02

  Reagovat

  Jenom odporné zrůdy můžou střílet do dětí. Avšak každý, kdo takový čin čin schvaluje, se vylučuje navěky ze společenství lidí a stává se z něj divoké zvíře.

  • Ano, ano, to je

   jirka, 17. 10. 2019 13:15

   Reagovat

   Ano, ano, to je pravda. Na základě tohoto mínění jsou i dnes využívány pro zjišťování informací, nebo jako živé štíty v soudobých konfliktech.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt