Španělský jezdec Formule 1 Fernando Alonso se stal nejmladším mistrem světa

Španělský jezdec Formule 1 Fernando Alonso se stal nejmladším mistrem světa zdroj: Allaboutsportnew.blogspot.com

25. 9. 2012, 22:42 | Jiřina Nováková

stalo se 25. září 2005 21. století

Fernando Alonso Díaz, španělský pilot Formule 1, se stal mistrem světa v 24 letech. Překonal tím rekord Emersona Fittipaldiho jako druhého nejmladší jezdce, který se stal mistrem světa. 

Fernando Alonso žije v Oxfordu v Anglii a vlastní dům poblíž Ženevského jezera ve Švýcarsku. Jeho přezdívka je El Nano.

Jaký je osobní život Fernanda Alonsa?

Narodil 29.července 1981 v Oviedu, v Asturijské provincii, v severním Španělsku. Jeho matka pracovala v obchodním domě a jeho otec byl zaměstnán jako expert na výbušniny v těžebním průmyslu.

Alonsův otec José Luis byl amatérským motokárovým jezdcem a přál si, aby jeho děti pokračovaly v jeho stopách. Sestrojil jim motokáru, nejprve určenou pro tehdy osmiletou dceru Lorenu, která ale o motokáry příliš zájem nejevila, oproti tříletému Fernandovi.

Jako dítě objížděl Fernando se svým otcem, který mu byl rovněž mechanikem, motokárové závody po Španělsku. Alonsova rodina neměla příliš peněz, ale Fernandovy výsledky znamenaly, že se o něj zajímali sponzoři a o peníze bylo postaráno.

Alonso se stal v roce 2003 nejmladším jezdcem, který získal pole position, na okruhu v Malajsii. V závodě v Brazílii měl těžkou nehodu, kde v dvousetkilometrové rychlosti havaroval, když vrazil do zbytků vozu Marka Webbera, který havaroval těsně před ním. Závod byl poté zastaven. O dva závody později skončil Alonso při své domácí velké ceně druhý a poté se stal nejmladším jezdcem, který vyhrál závod, když zvítězil ve velké ceně Maďarska.

Křištálová kouleVěštecká koule

Kontroverzní situace:

V roce 2003, při Grand Prix Evropy, obvinil David Coulthard, tým McLaren a generální manažer Martin Whitmarsh Alonsa, že si při závodě brzdil Davida Coultharda.

V roce 2006, při Grand Prix Maďarska brzdil testovacího jezdce Red Bullu, Roberta Doornbose, při druhém volném tréninku. Stewardi prohlásili, že Alonso byl zbytečně nebezpečný a potrestali ho jednosekundouvou penalizací k jeho nejrychlejšímu kolu v kvalfikaci.

V roce 2006, při Grand Prix Maďarska brzdil testovacího jezdce Red Bullu, Roberta Doornbose, při druhém volném tréninku. Stewardi prohlásili, že Alonso byl zbytečně nebezpečný a potrestali ho jednosekundouvou penalizací k jeho nejrychlejšímu kolu v kvalfikaci.

Po incidentu ze stejného závodu byl Michael Schumacher tázán, jestli Alonso zpomalil úmyslně a Schumacher ho tak předjel při červených vlajkách v tréninku. Schumacher odpověděl: “To jste řekl vy, já ne.”

Při Grand Prix Itálie v roce 2006 stewardi rozhodli, že Alonso blokoval Felippeho Massu při kvalifikaci (ve skutečnosti měl před Massou náskok cca 5 sekund) a odsunuli ho o pět míst dozadu na startovním roštu. Alonso uvedl: “Miluji sport, miluji fanoušky, kteří sem přicházejí – mnoho z nich je ze Španělska, ale já Formuli 1 za sport nepovažuji.

Zdroj: fernandoalonso.blog.cz

Témata: Fernando Alonso, Formule 1

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt