Špilberská věznice byla zrušena

Špilberská věznice byla zrušena zdroj: Wikipedia.org

29. 5. 2011, 11:21 | Jiřina Nováková

stalo se 29. května 1855 19. stol.

Brno – Právě dnešním dnem císař František Josef I. zrušil špilberskou věznici. Od 10. června 1841 do dneška byl na Špilberku uvězněn mimo jiné vězeň č. 1042, největší zločinec, zloděj a podvodník, vlastním jménem Václav Babinský.

Hrad Špilberk byl založen ve druhé polovině 13. století českým králem Přemyslem Otakarem II. na skalnatém vrchu nad historickým centrem města Brna.

Od konce 15. století hrad okázale chátral a byl patrný celkový jeho úpadek. Byl opětovně zastavován a dočasní držitelé o jeho údržbu příliš nedbali. Moravští stavové pak Špilberk i s celým panstvím koupili a vzápětí vlastní hrad prodali městu Brnu. Ve vlastnictví města zůstal Špilberk pouhých 60 let. Po bělohorské porážce stavovského povstání v roce 1620 byl císařem Ferdinandem II. městu zkonfiskován.

Součástí pevnosti bylo i vězení. Už po porážce stavovského povstání v roce 1620 byli na Špilberku několik let vězněni jeho přední moravští účastníci. Bylo zde uvězněno taky několik vojenských osobností.

Roku 1783 rozhodl císař Josef II. o přeměně na civilní věznici pro nejtěžší zločince. Kromě starší vězeňské budovy bylo přebudováno horní patro severních kasemat (Josefínský trakt). Po dokončení sem byli přesunuti první vězni.
Pak na další císařův příkaz byli do nejhorších kasemat v dolním patře vsazeni zločinci odsouzení na doživotí. Proto zde bylo postupně vytvořeno 29 jednotlivých kobek, sbitých ze silných trámů i prken, k nimž byli vězňové trvale přikováni.

Francouzská armáda císaře Napoleona však při svém odchodu z okupovaného Brna zničila některé důležité části opevnění.

Křištálová kouleVěštecká koule

Za první světové války tady kromě vojáků budou vězněni i civilní odpůrci rakouského režimu. V prvním roce nacistické okupace Československa zde najdou uvěznění (a někteří i smrt) několik tisíc českých vlastenců.

V roce 1959 opustí Špilberk posádka československé armády a definitivně tak skončí jeho vojenská funkce. Následujícího roku se hrad stane sídlem Muzea města Brna.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: hrad, konec, vězení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt