Společenská odpovědnost výrobců kýčů?

Společenská odpovědnost výrobců kýčů? zdroj: Bazar.sk

27. 2. 2013, 18:59 | Adam Z.

stalo se 27. února 1978 70. léta

S růstem turistického ruchu, ale i chatařství a chalupářství, vyvolaným dost často snobstvím a maloměšťáctvím, výrazně stoupla i výroba uměleckých, ale hlavně pseudouměleckých předmětů.

Místo legendárních trpaslíků, porcelánových „veleděl“ a barvotiskových obrázků s jelenem se však i tato oblast výroby zmodernizovala a přizpůsobila požadavkům spotřebitelovým, jehož nároky se však nezdají stoupat.

Jak jinak si lze totiž vysvětlit nevídaný zájem o všechno rádoby staré, z něhož se dnes slušně živí nejedna výrobna, umně vytvářející štíty s rožmberskou růží, patinované fotokopie obrazů na dřevě a další hrůznosti tvářící se jako starožitnosti a vydávající se velmi nedokonale za ně. To jsou kýče, pseudoumělecké předměty dneška, které nemají nic společného například s lidovým uměním, jehož hodnota spočívá nejenom v tom, že důsledně vychází ze starých lidových tradic a obohacuje se o nové, současné prvky, ale i v tom, že je dodnes vytvářeno poctivě.

Klade se otázka společenské odpovědnosti výrobců kýčů, mezi něž patří zejména výtvarná řemesla, ale i různá JZD apod. Lidové umění se nemusí tvářit nijak starožitně a bude stále mít svou hodnotu a oblíbenost. Na rozdíl od něho bude však novodobý kýč stále výrazněji svědčit o snobismu, maloměšťáctví i nevkusu majitelů i výrobců, neboť právě nevkus, podceňování spotřebitele a snaha podbízet se mu za každou cenu jsou podhoubím pro bujení kýče.

Zdroj: Archiv.ucl.cas.cz

Témata: Rudé Právo, umění, životní styl

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 26. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zlata

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt