Spory o navrácení majetku církvi přetrvávají

Spory o navrácení majetku církvi přetrvávají zdroj: SXC.hu

25. 6. 2012, 10:25 | Jakub Hájek

stalo se 25. června 1994 90. léta

Praha – Místopředsedové koaličních stran navrhnou, aby o resitucích církevního majektu nadále jednali již pouze straničtí předsedové.

Ani na včerejším jednání takzvané malé čtyřky se totiž místopředsedové nedohodli na způsobu zmírnění majetkových křivd církvím.

Zatímco ODS navrhuje, aby lesy s rozlohou menší než sto hektarů byly vráceny v původní rozloze a z větších jen polovina rozlohy, ostatní tuto představu odmítají. Naopak prosazují, aby lesy byly vráceny bez jakéhokoliv omezení.

„Není žádný důvod pro to, aby lesní půda obhospodařovaná státem, která byla do 25. února 1948 ve vlastnictví církví a náboženských společností, nebyla všechna vydána,“ řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.

Křesťanské strany rovněž požadují, aby zemědělská půda byla vrácena také církevním řádům a nekatolickým církvím. S touto možností však ODS vůbec nepočítá.

[poll id=”75″]

Částečná shoda

Představitelé stran vládní koalice se zatím shodli pouze na principech vydávání budov všeho typu a na tom, že při restitucích církevního majetku bude povinnou osobou stát.

Souhlasili také s tím, že majetek bude vrácen původním vlastníkům rozhodnutím vlády. V případě, že tento majetek nebude možné vrátit, byl-li například převeden na obce , mají být církve vybaveny pro svou činnost jiným majetkem státu.

Původní návrh ODS, aby restituce byly rozšířeny i na veřejně prospěšné spolky, byl z jednání stažen a jednalo se pouze o majetku církví a náboženských společností.

Křištálová kouleVěštecká koule

Otázka církevních restitucí zůstane nedořešena. Bude se jí poté věnovat vláda Miloše Zemana, která navrhne vytvoření fondu, do nějž by se zabavený majetek převedl a z jehož výnosů by se hradil církevní provoz. Takové řešení ale nakonec přijato nebude.

Druhá vláda Mirka Topolánka sice schválí návrh, podle kterého by se církvím vrátila jen třetinu majetku, zbylé dvě třetiny byly nahrazeny finanční částkou ve výši 83 miliard korun, vyplácenou po dobu 60 let, ale tento návrh neprojde Poslaneckou sněmovnou.

Po určitých koaličních neshodách další návrh schválí vláda Petra Nečase. Církvím by mělo být vráceno 56 % jejich bývalého majetku, především zemědělské pozemky, a zbytek by měl být opět nahrazen finanční částkou ve výši 59 miliard korun, splácenou po dobu 30 let. V důsledku takto provedené církevní restituce by též mělo dojít k postupnému zastavení financování církví ze státního rozpočtu.

Zdroj: MF Dnes, 25. června 1994; cs.wikipedia.org

Témata: církev, KDU-ČSL, ODS, privatizace, restituce

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Určitě vyrovnání s církvemi

    JUDr.Karel Vlk, 10. 5. 2015 15:05

    Reagovat

    Určitě vyrovnání s církvemi bylo správné rozhodnutí.Pozůstatkem komunistického vládnutí je silný ateismus.Patříme však jednoznačně k západu.Kníže Bořivoj přijal křest v roce 883 a východní křesťanství se slovanskou liturgií.Jeho syn kníže Spytihněv nás dostal na západ.Přijal západní křesťanství v roce 895

Čtvrtek 29. 10. 2020, včera měl(a) svátek Státní svátek

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt