Stavba přehrady Slezská Harta stojí, protože docházejí peníze

Stavba přehrady Slezská Harta stojí, protože docházejí peníze zdroj: Slezska-harta.cz

8. 3. 2013, 14:26 | Tomáš Starý

stalo se 8. března 1994 90. léta

Opava – Úředníci ministerstva financí, zemědělství a životního prostředí se dosud nevyjádřili, zda bude stát dále financovat stavbu přehrady Slezská Harta na Bruntálsku.

Přitom už téměř před měsícem přerušila společnost Ingstav Opava kvůli nedostatku peněz všechny stavební práce.

Investorem poslední rozestavěné přehrady u nás je státní podnik Vodohospodářský rozvoj a výstavba. Ten sice minulý týden uhradil Ingstavu dluh přes čtyřicet milionů korun, vedení Ingstavu však neví, s jakými prostředky může počítat do budoucna, a práce znovu neobnoví.

V důsledku toho je už dva týdny bez práce sto zaměstnanců Ingstavu a dalších sto padesát pracovníků firem, které se na stavbě podílejí. Podle ředitele Ingstavu Jiřího Hodáka stojí firmu každý den, kdy se nestaví, asi 160 tisíc korun.

„Stavbu jsme přerušili kvůli všeobecnému nezájmu státních úřadů,“ uvedl ředitel Hodák. Podle vládního usnesení z března loňského roku se měl ministr zemědělství dohodnout s ministrem životního prostředí o převodu stavby do jeho rezortu. To se dodnes nestalo a není proto jasné, komu má ministerstvo financí peníze na stavbu přidělit.

Ingstav Opava je zprivatizovanou akciovou společností. Na liknavost státních úředníků tak doplácí soukromý podnik. „Každé rozhodnutí státu o stavbě je pro nás důležité. Nemohli jsme však dále prodělávat na tom, že ministerstva nepřijala rozhodnutí žádné, a úředníky jako by osud tak obrovské stavby nezajímal,“ uvedl ředitel Hodák.

Stavba přehrady začala v roce 1987 a měla původně trvat dva roky. Později investor posunul termín na rok 1992, ale podle dnešních předpokladů to nebude dřív než v roce 1997. Už před třemi lety se však musely do panelových domů v Bruntále přestěhovat desítky obyvatel vesnic, které mají být zatopeny. Stavby stála dosud nejméně dvě a půl miliardy korun a předpokládá se, že bude ještě potřeba 700 milionů.

Ředitel s. p. Vodohospodářský rozvoj a výstavba Josef Lejsek tvrdí, že přehrada byla původně plánována jako zdroj vody pro rozvíjející se ostravský průmyl. K tomu už však není podle něj pořeba. „Nejlevnějším řešením je co nejrychleji stavbu dokončit,“ uvedl ředitel. Jeho podnik proto zpracovává analýzu, podle které by měla vláda rozhodnout, za bude stavbu dál financvat

Křištálová kouleVěštecká koule

Stavba bude dokončena v roce 1997. Napouštění nádrže začne počátkem roku 1996 a bude ukončeno již v roce 1998 kvůli katastrofickým povodním v roce 1997. Podle rozlohy to bude devátá největší přehrada v České republice.

Zdroj: MF Dnes, 8. března 1994, str. 3, cs.wikipedia.org

Témata: přehrada, Slezská Harta, stavba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt