Student Jan Palach zemřel

Student Jan Palach zemřel zdroj: CT24.cz

19. 1. 2013, 18:29 | Adam Z.

stalo se 19. ledna 1969 60. léta

Praha – Podle zprávy tiskového mluvčího ministerstva zdravotnictví D. Čulíka student Jan Palach dnes v 15.30 hod. zemřel.

Během dne po kritické noci se u něho vystřídala celá řada konziliářů. Všichni se shodli v tom, že byly vyčerpány všechny možné terapeutické zásahy. Přes veškerou poskytnutou péči a obětavé úsilí lékařů a ostatního ošetřujícího personálu organismus nevydržel zatížení, jaké představovalo těžké popálení 3. stupně, postihující přes 85 % povrchu těla. Pacient skonal klidně.

Studující filozofické fakulty UK v Praze Jan Palach se narodil 11. srpna 1948. Otce již neměl, jeho matka Libuše Palachová je prodavačka Jednoty ve Všetatech a má ještě jednoho dospívajícího syna. Podle vyjádření učitelů patřil Jan Palach k výborným žákům. Byl klidné a rozvážné povahy, jeho spolubydlící na koleji na Jarově znali i jeho pořádkumilovnost.

Před smrtí vyjádřil Jan Palach v rozhovoru s ošetřujícím lékařem přání, aby ho žádný z jeho kolegů v podobném tragickém činu nenásledoval.

Soustrastný telegram

Soudruzi L. Svoboda, A. Dubček, J. Smrkovský a ing. O. Černík zaslali večer matce zesnulého Jana Palacha telegram tohoto znění:

Vážená paní Palachová, hluboce se nás dotkla zpráva, že Váš statečný syn Jan podlehl následkům svého činu.

Víme dobře, že jej k tomu vedla čistá a horoucí láska k vlasti, k její šťastné budoucnosti. Ty cíle, pro něž spolu se vším naším lidem ze všech svých sil pracujeme, pro něž všichni chceme a musíme žít, abychom je mohli uskutečnit.

Oběť Vašeho Jana je na této naší společné cestě tragickou událostí. Tím tragičtější, že jeho moudré hlavy a čistého charakteru by tolik bylo zapotřebí k práci pro blaho naší socialistické vlasti, tak jako rukou a rozumu každého čestného člověka.

Vážená paní, přijměte ujištění, že ve Vašem hlubokém žalu jsme s Vámi.

Zdroj: Rudé právo – archiv.ucl.cas.cz

Témata: Jan Palach, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 28. 2. 2021, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt