Studenti na vysoké zaplatí školné nejvýš dvanáct tisíc

Studenti na vysoké zaplatí školné nejvýš dvanáct tisíc zdroj: Sxc.hu

8. 6. 2012, 16:59 | Jakub Hájek

stalo se 8. června 1994 90. léta

Praha – Školné na vysokých školách, které by měli začít platit studenti od září roku 1995, nemá přesáhnout dvanáct tisíc korun ročně.

Placení se přitom bude týkat pouze nových studentů, tedy nikoliv těch, kteří již na jednotlivých fakultách studují.

Podle návrhu ministerstva školství by studenti nemuseli platit školné okamžitě poté, co budou přijati ke studiu, ale až v době, kdy budou sami vydělávat.

Seznam studentů, kteří by o odklad školného požádali, by obdrželo ministerstvo financí a prostřednictvím finančních úřadů by dodatečně danilo příjmy studenta. Experti ministerstva školství počítají s tím, že absolvent, který bude mít tak malý plat, že nebude moci platit školné po nástupu do praxe hned, získá další odklad.

„To by se však týkalo pouze absolventů s příjmem téměř na úrovni životního minima,“ uvedl včera ministr školství Ivan Pilip.

Studenti budou podle nové koncepce také dostávat peníze, z nichž si zaplatí stravování v menze a ubytování v kolejích. Nyní tyto výdaje dotuje státní rozpočet.

[poll id=”73″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Školné nebude od roku 1995 zavedeno a studenti veřejných škol budou moci nadále studovat bezplatně. Školné bude jedno z velkých témat i před volbami v roce 1996, avšak v důsledku výsledků voleb a následného politického vývoje bude jeho zavedení odloženo.

Školné nebude na veřejných vysokých školách existovat ani v roce 2012.

Zdroj: MF Dnes, 8. června 1994

Témata: školné, vysoká škola

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 25. 5. 2020, včera měl(a) svátek Jana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt