Svatá cesta zdobená kapličkami

Svatá cesta zdobená kapličkami zdroj: Historickaslechta.cz

25. 4. 2012, 11:32 | Jiřina Nováková

stalo se 25. dubna 2010 21. století

Praha – Výklenkové kapličky, lemující poutní cestu od bran města Prahy v dnešním Karlíně přes Prosek do Brandýsa nad Labem až k mostu do Staré Boleslavi, vybudoval  pomocí šlechtických a církevních mecenášů řád Tovaryšstva Ježíšova. Tedy jezuité.

Jedná se o souvislou řadu 44 kaplí oslavujících a vyzývajících Pannu Marii, která má 44 zvolání.  Ve spisu jezuity Jana Tannera o Svaté cestě se uvádí, že kapličky byly od sebe vzdáleny na délku Karlova mostu.

Pro stavitele kaplí byla délka Karlova mostu, jedné z nejvýznamnějších staveb v Království českém, údajem především symbolickým, ale přesto je tu  zajímavá statistika. V terénu, kde je možno rozestupy kaplí dnes ověřit, se na jednotlivých úsecích naměří od 440 do 600 metrů.

Za předpokladu, že cesta i mezi kapličkami doznala změn, všechny tyto údaje v zásadě dobře korespondují s číslem 515,76 metrů, tedy dnes uváděnou přesnou délkou Karlova mostu. V součtu dávají vzdálenost kolem dvaadvaceti kilometrů, tedy přibližně tolik, kolik musíme z vnitřní Prahy do Staré Boleslavi ujet automobilem.

Do dnešní doby zůstalo zachováno 25 kaplí. Některé stále stojí při silnici, jiné už daleko v polích, jak se cesty postupně měnily a napřimovaly. Jsou v různém stavu. Některé udržovány obcemi a dobrými lidmi ze sousedství, jiné méně. V žádné z nich se ale nezachovaly stopy původní výmalby.

Obrázek Madony v horní části této freskové výzdoby spojoval kapli s některým z mariánských poutních míst a dával kapličce jméno. Ve spodní, větší části, byly zobrazeny události ze života svatého knížete Václava. Kaple nesla také erb svých donátorů a na vnitřních bočních stěnách niky české texty modliteb.

 

Zdroj: Historickaslechta.cz

Témata: jezuité, kaple, Karlův most, stavba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 28. 5. 2020, včera měl(a) svátek Valdemar

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt