Světový den bez tabáku. Určeno především ženám

Světový den bez tabáku. Určeno především ženám zdroj: SXC.hu

31. 5. 2013, 23:52 | Adam Z.

stalo se 31. května 1989 80. léta

Dnešní den – 31. květen – vyhlásila Světová zdravotnická organizace jako Světový den bez tabáku a vyhradila jej ženám.

Žádná pocta to není. Zatímco za našich babiček byla kouřící žena takřka raritou a ostatní si na ni málem ukazovali, v šedesátých letech se do toho ženy daly a kuřaček začalo přibývat. Prý to měl být znak emanciapce, chtěly se vyrovnat mužům, a protože ženy jsou, jak známo, ve svém úsilí většinou vytrvalé, dost se jim to podařilo. V některých průmyslových zemích už dnes kouří více žen než mužů.

Zdá se, že ženu hned tak něco neodradí. Když jednou s kouřením začala, nehodlá se ho vzdát. Je důslednější než muž. Nebojí se zhoubných nádorů ani srdečních infarktů. Informace, jako že kouření je příčinou zhruba třiceti procent úmrtí na všechny druhy rakoviny u žen i mužů, tedy že ženy, které kouří, umírají jako muži, s nadhledem přehlíží. Nebere v úvahu dokonce ani hrozivé informace, že kouření způsobuje předčasné stárnutí kůže, tvorbu vrásek, lámavost vlasů. Zuby vlivem nikotinu a usazenin dehtu ztrácejí barvu a zvyšuje se riziko paradontózy, a to už je co říci.

Světová zdravotnická organizace vyhlášeným Světovým dnem bez tabáku nabádá k zamyšlení. U nás k tomu připojujeme ještě 1. červen, tradiční Mezinárodní den dětí, s naším heslem: Dejte nám dárek – nekuřte. Mámám je letos určen především, ale tátové se určitě přidají. Zvláště když se v různých průzkumech prokazuje, že muži se dovedou s nešvarem, kterým kuřáctví bezesporu je, vyrovnat líp.

Zdroj: Rudé právo – archiv.ucl.cas.cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt