Tatrám dolarové slzy nepotečou – přírodní rovnováha bude zachována

Tatrám dolarové slzy nepotečou – přírodní rovnováha bude zachována zdroj: Cas.sk

25. 11. 2012, 15:51 | Jiřina Nováková

stalo se 25. listopadu 1989 80. léta

Chopok – Před nedávnem informoval tisk o záměrech akciové společnosti Intertour Bratislava, která chce v centru Národního parku Nízké Tatry, na severní i jižní straně Chopku, vybudovat luxusní středisko cestovního ruchu. Určené by bylo především devizovým návštěvníkům.

Podle studie, kterou zpracovala francouzská společnost, by tady měly vyrůst hotely s kapacitou 11 000 lůžek a řada dopravních, sportovních a jiných zařízení. Výstavba by vyžadovala vymýcení 187 hektarů lesa. Čistý zisk vypočítali francouzští odborníci zhruba na 100 miliónů dolarů za rok.

Spontánní čtenářský ohlas na tuto situaci, o níž informoval článek Dolarové slzy Nízkých Tater, jednoznačně potvrdil, jak velký je zájem naší veřejnosti o ochranu přírody a zachování jejího bohatství pro budoucí generace.

To, že si dnes dokážeme nalít čistého vína, že nezakrýváme skutečný stav našeho životního prostředí a upozorňujeme na palčivé problémy zachování přírodní rovnováhy, je silným a potřebným impulsem k probuzení ekologického vědomí.

Názory odborníků a zástupců kompetentních organizací jsou takové, že tyto velikášské plány jednomyslně odmítli. Navrhovaná výstavba by totiž způsobila nenahraditelné škody v přírodě.

Zdroj: Rudé právo 25. listopadu 1989, strana 1 archiv.ucl.cas.cz

Témata: hotel, Nízké Tatry, životní prostředí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt