Televize Nova skončí za vkládání reklam do filmů pravděpodobně u soudu

Televize Nova skončí za vkládání reklam do filmů pravděpodobně u soudu zdroj: TV Nova, Petr Vrána

29. 1. 2013, 7:14 | Jakub Hájek

stalo se 29. ledna 1994 90. léta

Praha – Spor mezi soukromou TV Nova a Radou pro rozhlasové a televizní vysílání o to, zda zákon umožňuje přerušovat vysílání filmů reklamou, skončí nejspíš u soudu.

Nova, která začne vysílat 4. února na nynějším programu ČT2, bude přerušovat filmy reklamou, pokud jí to dovolí majitel autorských práv.

„Případný zákaz vkládání reklam by Novu zruinoval“, řekl ředitel Novy Vladimír Železný. „Musely by se prodloužit reklamní bloky, inzerenti ale nemají zájem o reklamu, která se vysílá v delším než tříapůlminutovém bloku.“

RRTV tvrdí, že zákon vkládání reklam do filmů neumožňuje. Až Nova s přerušování filmů začne, rada ji zřejmě upozorní, že jedná v rozporu se zákonem. Potom ji může udělit pokutu a nakonec vyvolat soudní jednání.

Nova bude 90minutový film přerušovat reklamou nejvýše dvakrát, což odpovídá doporučení Evropské konvence o televizi bez hranic. Rada souhlasí s tím, aby byl zákon o rozhlasovém a televizním vysílání upraven podle této úmluvy. Výklad současných právních předpisů však konvenci podle rady neodpovídá.

Pro změnu zákona se včera vyslovili i členové parlamentní komise pro sdělovací prostředky.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nova zahájí vysílání televizní premiérou filmu Obecná škola. Film se bude vysílat bez přerušení reklamními bloky, protože sami tvůrci k tomu nedali svolení. V roce 1995 bude zákon změněn a vkládání reklamních bloků do pořadů bude s jistými omezeními možné. Zákon bude několikrát novelizován.

Zdroj: MF Dnes, 29. ledna 1994, str. 2, www.digizone.cz, byznys.ihned.cz

Témata: Nova, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, reklama, TV NOVA

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Já bych ty reklamy

  Mirel, 29. 1. 2013 14:34

  Reagovat

  Já bych ty reklamy nerušil, aspoň si zajdu na záchod

 • Já bych všechny ty

  verka, 30. 1. 2013 9:36

  Reagovat

  Já bych všechny ty reklamy zakázala, lidi jenom otravují.
  Věrka

 • Dobrý den, jen jsem

  Ludyka, 10. 4. 2019 19:34

  Reagovat

  Dobrý den, jen jsem chtěla podotknout aby při sledování seriálu nebo filmu byla reklama každých 10 minut, tak to je opravdu vrchol všeho. Tohle tady opravdu nebylo. A opakující se reklamy (Vodafon) tak to už vypínám televizi. Mělo by se s tím něco dělat. Já nechci platit poplatky za reklamy. Stačí mi poplatek zato že koukám na televizi.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt