Tisíce Němců opouští naši vlast

Tisíce Němců opouští naši vlast zdroj: JXS.cz

30. 5. 2011, 8:58 | jaroslavpoks

stalo se 30. května 1945 ½ 20. stol.

Brno – Výnos č. 78/1945 nařizující vystěhování Němců z Brna, který včera vydala rada Zemského národního výboru, vstoupil dnešním dnem v platnost. Několik desítek tisíc lidí německé národnosti tak musí zanechat své domovy a město opustit.

Nařízení se týká všech (bývalých) mužských nacistických sympatizantů ve věku do 14 a od 60 let, žen a dětí. Z romezí vyloučení Němci jsou povinni podílet se na obnovách města, jež bylo poškozeno válkou. Odejít musí nejpozději do zítřejšího dne, tedy do 31. května, přičemž mají předem určenou i cílovou destinaci – české hranice překročí na pomezí s Rakouskem. S sebou si mohou vzít vše, co unesou, vyjma cenností, vkladních knížek a samozřejmě jakýchkoliv zbraní.

Celkový počet osob, kterých se výnos týká, se odhaduje na 20 000. Většina, přibližně 60%, totiž odešla již během války v souvislosti s takzvaným Neronovým rozkazem vydaným samotným Adolfem Hitlerem, jenž přikazoval stažení všech německých občanů před postupujícím sovětským vojskem.

Protiněmecké opatření si vyžádali samotní Brňané, kteří po skončení válčení ztratili svoje domovy, zatímco Němci si žili v zabavených židovských honosných vilách. Nejvíce se na vystěhování Němců proto podílejí právě samotní měšťané, avšak někteří jedinci jen ztěží drží na uzdě během války nabytý vztek a chuť po odplatě. Vláda proto vyzývá zúčastněné vlastence, aby nehanobili lidskou důstojnost a nedopouštěli se fyzického násilí na opustivších lidech.

Zdroj: Bruenn.org, Denik.cz, Wikipedia.org

Témata: odsun Němců, Sudety

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 23. 2. 2020, včera měl(a) svátek Petr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt