Tiso v Berlíně ustoupil Hitlerovi a Sněm vyhlásil samostatný Slovenský štát

Tiso v Berlíně ustoupil Hitlerovi a Sněm vyhlásil samostatný Slovenský štát zdroj: Collections.yadvashem.org/

14. 3. 2012, 10:28 | Jiřina Nováková

stalo se 14. března 1939 ½ 20. stol.

Bratislava – Slovensko podepsalo s Německem ochranou smlouvu, ve které se zavázalo provádět svou zahraniční a vojenskou politiku v souladu se zájmy Německa. Slovensko oficiálně vyhlásilo samostatný Slovenský štát, respektive Slovenskou republiku.

Jozef Tiso zavítal včera na Hitlerovo pozání do Berlína. Na schůzce mu Adolf Hitler tlumočil svou snahu rozbít Česko-Slovenský stát a žádal po něm okamžité vyhlášení samostatného Slovenska.

Zároveň Hitler přislíbil Slovensku okamžitou ochranu. V opačném případě by mu hrozil maďarský scénář. Tiso odmítl ihned na místě učinit rozhodnutí, protože k tomu neměl pravomoci. Zasadil se však o urychlené svolání Slovenskému sněmu na dnešní 10. hodinu, který se Hitlerovu rozhodnutí podřídil.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ostatní území českých zemí bude 15. března 1939 obsazeno nacistickými vojsky. O den později bude vyhlášen Protektorát Čechy a Morava.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Adolf Hitler, Jozef Tiso, samostatnost, Slovensko, Slovenský štát

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt