Tlak sílí! Země ve stávce!

Tlak sílí! Země ve stávce! zdroj: wikipedia.org

24. 2. 2015, 20:08 | Permonk

stalo se 24. února 1948 ½ 20. stol.

Praha – V důsledku změn posledních měsíců, celkové nestabilitě a nespokojenosti se do popředí slibů a událsotí dostává Komunistická strana. Dnes v pravé poledne začala generální stávka na podporu ekonomických a sociálních změn. Podle posledních zpráv se do stávky zapojilo až 2,5 milionu pracujících lidí!

Z politických kuloárů: Národně socialistická strana odmítla, aby byl vytvořen akční výbor. Od dnešního dne si také nepřečtete jejich stranické noviny Svobodné slovo, tisk tohoto plátku byl pozastaven.

Přelomové okamžiky se nevyhnuly ani lidové straně, zde se neubránili vzniku akčního výboru, který rovnou ovládl i deník Lidová demokracie.

Lidový dům, sídlo sociální demokracie, byl obsazen milicemi. Političtí příslušníci patřící k této straně se přidali ke Gottwaldovi a přislíbili pomoc při tvorbě vlády.

Dělnické hnutí se začalo angažovat v podpisech požadavků na odstoupení ministrů! K nátlaku používají i výhružky- hrozí, že pokud nebudou požadavky přijaty, bude následovat další generální stávka. Dle posledních informací je vyvíjen tlak i na prezidenta Beneše.

Aktualizováno: Sociální demokracie se vzdává! Tymeš a Majer předali demisi!

Křištálová kouleVěštecká koule

Události se dají do pohybu a vrcholí tzv. vítězným únorem 1948 (událostmi mezi 17.-25.2.1948), který zajistí vládu komunistů na dalších 41 let. Konec 40. a začátek 50. let bude v duchu politických čistek a následných konstruovaných politických procesů, ve kterých dojde k mnoha politickým popravám významných zástupců nejen opozičních stran.. V brzké době lidé pocítí velký omyl, kterého dopustili ve volbách. Potravinové lístky budou fungovat až do roku 1953. Prezident Beneš na nátlak podstoupí demisi ministrů a umožní tak ještě roku 1948 vytvoření nové vlády, sám odstoupí z prezidentské funkce, kde ho nahradí Gottwald. Sám Beneš odnese události zdravotními komplikacemi, na jejichž následky v září 1948 zemře ve své vile v Sezimově Ústí.

Zdroj: cs.wikipedia.org, vlada.cz

Témata: Edvard Beneš, Klement Gottwald, komunismus, stávka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Ruské osvobození je plus,

  JUDr.Karel Vlk, 10. 5. 2015 14:37

  Reagovat

  Ruské osvobození je plus, ale bohužel výsledkem byl totalitní komunistický režim.Osvobození Američany by určitě přineslo jiný politický vývoj

 • Únor 1948 byl našim

  JUDr.Karel Vlk, 27. 7. 2015 4:24

  Reagovat

  Únor 1948 byl našim prokletím.Odmítli jsme Marshallův plán a dostali jsme se do drápů Ruska.Gottwald byl náš nejhorší prezident

Sobota 18. 9. 2021, včera měl(a) svátek Naděžda

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt