Tomáš Garrigue Masaryk byl podruhé zvolen presidentem republiky

Tomáš Garrigue Masaryk byl podruhé zvolen presidentem republiky zdroj: Pospolitost.wordpress.com

27. 5. 2012, 16:48 | Jiřina Nováková

stalo se 27. května 1920 ½ 20. stol.

Praha – Tomáš Garrigue Masaryk přijel zcela otevřeným automobilem, tentokrát Praga Grand typu G, aby se tak opět stal presidentem Československé republiky. Doprovod mu dělal poslanec František Tomášek.

Prvním presidentem se stal Masaryk před dvěma lety, kdy bylo Československo mezinárodně uznáno jako samostatný stát. Brzy se Masaryk stal zakladatelem Masarykovy university s fakultami – lékařskou, právnickou, přírodovědeckou a filosofickou.

T. G. Masaryk je velice akční, podporuje badatelskou, technicko-ekonomická činnost a vzniká tak samosprávná instituce, Masarykova akademie práce, jejímiž členy jsou většinou profesoři a vedoucí ústavů technických vysokých škol. Masaryk otevřeně podporuje sionismus, tedy ideový směr, jehož cílem je  dobrovolné přesídlení Židů do země izraelské a vybudování a udržení židovského státu.

Tomáš Garrigue Masaryk byl zvolen podruhé presidentem Československé republiky, jako představitel  perspektivního a pozitivně se rozvíjejícího státu, Československa.

Křištálová kouleVěštecká koule

Presidentem bude T. G. Masaryk  zvolen ještě potřetí a počtvrté – naposledy. I přes špatný zdravotní stav, ve Velké síni Rudolfina, osobně složí slib presidenta republiky. Poté odjede  otevřeným automobilem přes Mánesův most na oficiální oslavu. Presidentský slib bude přenášen v přímém přenosu Československým rozhlasem. Po nemoci však již nemůže jezdit na koni, tak jak byl zvyklý a 14. prosince 1935 bude abdikoval ze zdravotních důvodů.

Jeho poslední veřejné vystoupení bude 4. července 1937 při příležitosti Zborovských oslav na zcela zaplněném velkém Masarykově státním stadionu na Strahově. I tehdy použije otevřený automobil české výroby Tatra T80.

V září 1937 T. G. Masaryk vážně onemocní a 14. září 1937 po zánětu plic umírá. Státní pohřeb se bude konat 21. září 1937 za zvuku “Svatováclavského chorálu” a skonči po více než devíti hodinách za modlitby “Otčenáš” uložením do hrobu na Lánském hřbitově.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: prezident, prezidentské volby, první republika, Tomáš Garrigue Masaryk, volby

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • NEJLEPŠÍ PREZIDENT VŠECH

    Nicol, 8. 6. 2015 20:49

    Reagovat

    NEJLEPŠÍ PREZIDENT VŠECH DOB

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt